Ostravská ČSSD potvrdila vyloučení primátora Kajnara ze strany

24.02.2014 21:19

Vedení ostravské ČSSD dnes potvrdilo zrušení členství ve straně ostravskému primátorovi Petru Kajnarovi. Na dnešním jednání Okresního výkonného výboru ČSSD Ostrava se pro jeho odchod ze strany vyslovilo 15 z 16 přítomných členů. Informaci ČTK potvrdil předseda ostravských sociálních demokratů Adam Rykala. Spolustraníci primátorovi vytýkají žaloby, které na stranu podal před podzimními předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Kajnar se může ještě odvolat k okresní konferenci, která se koná v březnu. Vyjádření primátora se dnes ČTK nepodařilo získat, už dříve však uvedl, že ČSSD chybí sebereflexe.

Ostravská ČSSD potvrdila vyloučení primátora Kajnara ze strany
Foto: i-region.eu
Popisek: Primátor Ostravy Petr Kajnar

Návrh na zrušení členství vzešel z místní organizace Ostrava-Poruba, kde je Kajnar řadovým členem. Na lednové členské schůzi se proti ostravskému primátorovi postavilo 101 ze 120 přítomných členů porubské ČSSD. Primátor loni před volbami dvakrát neúspěšně napadl u soudu kandidátku své strany, která podle jeho mínění nebyla sestavena demokratickým způsobem. Kajnar, tehdy ještě předseda moravskoslezské ČSSD, na ní chyběl. Někteří členové sociální demokracie Kajnara později vyzvali k tomu, aby se vzdal svého členství ve straně, což neučinil.

Ani verdikt okresního výkonného výboru ale nemusí být konečný, vyloučený primátor se může ještě odvolat k okresní konferenci. Pokud potvrdí vyloučení i ta, je možné se už jen obrátit na soud, jak už v uplynulých letech vyloučení členové ČSSD několikrát učinili.

Vedení ostravské ČSSD dnes rovněž jednalo o zrušení členství u Kajnarova náměstka Tomáše Suchardy a starostky městské části Radvanice a Bartovice Šárky Tekielové, kteří se rovněž k žalobám připojili. V jejich případě bude o zrušení členství rozhodovat okresní konference.

„Důvody jsou jednoduché, poškození strany před volbami do Poslanecké sněmovny, kdy pan Kajnar, paní Tekielová a pak Sucharda si přáli, abychom nemohli podat kandidátní listinu pro volby," uvedl Rykala. Uvedl, že pokud by trojici soud vyhověl, tak by sociální demokracie nemohla kandidovat na území Moravskoslezského kraje. Podle Rykaly se okresní výkonný výbor nezabýval otázkou Kajnarova setrvání ve funkci primátora. „Myslím si, že z členů sociální demokracie to nikdo nenavrhne," uvedl Rykala. Podle něj nebude nikdo odvolávat z postu starostky ani Tekielovou, stejně tak by měl ve funkci zůstat Sucharda.

Straně chybí sebereflexe, zlobí se Kajnar

Kajnar už dříve rozhodnutí představitelů ČSSD kritizoval. „V okamžiku, kdy ukážu na to, že strana nefunguje dobře a oni mě vyloučí, tak si myslím, že ta strana nemá sebereflexi," řekl v lednu ČTK Kajnar. 

Osmapadesátiletý Kajnar se do čela kandidátky ČSSD v komunálních volbách poprvé dostal v roce 2006 a následně se stal primátorem. Své místo lídra obhájil i při volbách o čtyři roky později. ČSSD komunální volby v Ostravě v roce 2010 vyhrála poprvé od roku 1990.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

20:26 Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA K otázce, zda je Írán nebezpečný, je nutné přistupovat z více pohled…