Ostrý souboj o úhrady: k Ústavnímu soudu míří stížnost, která podle ministerstva hrozí zhroucením systému

19.02.2019 16:11 | Zprávy

Debata kolem ústavní stížnosti skupiny 48 senátorů na úhradovou vyhlášku, podle které již dvě desítky let šlape české zdravotnictví, ač se původně předpokládalo, že půjde jen o provizorní řešení, se nese ve vyhroceném duchu.

Ostrý souboj o úhrady: k Ústavnímu soudu míří stížnost, která podle ministerstva hrozí zhroucením systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Nemocniční úhrady v Česku se řeší dlouhodobě paušálem dle úhradové vyhlášky, a nikoliv adresně podle výkonu. K ústavnímu soudu nyní míří stížnost skupiny 48 senátorů (podepsal celý senátní klub ODS), s cílem zmíněný stav, který je dle jejich názoru diskriminační, změnit. Jedná se již o několikátý pokus o zrušení úhradové vyhlášky, podle které české zdravotnictví šlape již přes dvě dekády, prostřednictvím ústavního soudu. Žádná ústavní stížnost zatím nebyla úspěšná. 

Senátoři, kteří ústavní stížnost podali, současný stav v českém zdravotnictví v oblasti úhrad spatřují jako diskriminační, a to kvůli tomu, že různá zdravotnická zařízení dostávají za totožné zdravotnické zákroky různě vysoké úhrady.

Více  v praxi dostávají většinou nemocnice v metropoli a krajských městech, méně pak zařízení na venkově. Například operace slepého střeva v Praze de facto stojí zdravotní pojišťovnu více, než pokud je střevo operováno v nemocničním zařízení na Vysočině.

Co se týče částky za úhradu nemocniční péče na obyvatele a rok. V roce 2015 úhrada v Praze činila dle informací ODS s odvoláním na ÚZIS dle ČTK 30 435 Kč, v Praze a Středočeském kraji 18 970 korun. V Jihomoravském kraji, ale například v Karlovarském kraji již jen 5 107, v Pardubickém kraji 7 418, Středočeský kraj 7 762. Je evidentní, že malá nemocniční zařízení mimo velká centra jsou tak na vyhlášce „bita“ nejvíce. 

A tento stav má přesahy do péče o pacienty a dostupnosti léčby. „Dlouhodobě úhradové vyhlášky způsobují, že kvalita zdravotní péče není dána tím, co je pro člověka nejvýhodnější z hlediska péče o jeho zdraví, ale tím, co je nejvýhodnější dělat z hlediska toho, jak je napsaná vyhláška a jakým způsobem jsou hrazené zdravotní výkony,“ citovala k tématu Česká tisková kancelář (ČTK) předsedu senátorského klubu ODS Miloše Vystrčila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…