Ostuda kosmických rozměrů, vláda zastupuje Agrofert. Sešla se sněmovna a Kalousek, Pekarová i Piráti jsou ve formě

11.02.2020 18:20

Vláda dnes na schůzi Poslanecké sněmovny obhajovala důvody pro podání žaloby na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací firmě Agrofert. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) řekl, že „žaloba chrání zájmy České republiky“. Opozice naopak tvrdí, že není v zájmu všech daňových poplatníků a je to jen další služba Agrofertu.

Ostuda kosmických rozměrů, vláda zastupuje Agrofert. Sešla se sněmovna a Kalousek, Pekarová i Piráti jsou ve formě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Toman, ministr zemědělství
reklama

„Naprosto odmítám, že bychom dělali někomu advokáta. Chráníme zájmy České republiky a daňových poplatníků,“ uvedl Toman a připomněl, že to zdaleka není první žaloba našeho státu na Evropskou komisi, ale již sedmá.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je ale žaloba pouze v zájmu Agrofertu a Andreje Babiše, který holding dal do svěřenských fondů. „Dovolím si nesouhlasit, že žaloba, která byla podána, je v zájmu všech daňových poplatníků. Jediný, kdo na tom má zájem, je beneficient svěřenského fondu, který je současně i předsedou vlády ČR. Je to ostuda kosmických rozměrů a ta není v zájmu daňových poplatníků,“ pustil se do ministra Kalousek.

Opozice zároveň požadovala, aby se Sněmovna od žaloby distancovala, ale poslanci ANO jednání vetovali. „Podání žaloby na Evropskou komisi by mělo být až tím posledním krokem. Vláda se však v tuto chvíli chová spíše jako advokát Agrofertu,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která zařazení bodu o distancování Sněmovny navrhla.

„Mně přijde absurdní, že se vláda chová, jako když spíše zastupuje Agrofert než Českou republiku,“ přidal se pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, jak informuje server iDNES.cz. 

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Evropská komise pozastavila České republice některé zemědělské dotace kvůli podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Jedná se o částku přesahující šest milionů korun. Vláda minulý týden na jednání rozhodla, že na Evropskou komisi podá žalobu. Premiér Babiš se od žaloby distancoval s tím, že je to věc právníků a na příslušném jednání ani nebyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…