Osvobozený gauner se přišel vysmát okradenému důchodci. Tomu se Zeman vyhne

04.02.2013 9:13

Nově zvolený prezident Miloš Zeman (SPOZ) prohlásil, že agendu prezidentských milostí převede na ministerstvo spravedlnosti, jak učinil už Václav Havel. Amnestie nehodlá vyhlašovat vůbec. Podle komentátora Martina Zvěřiny pro Lidové noviny je to od budoucí hlavy státu prozíravý krok.

Osvobozený gauner se přišel vysmát okradenému důchodci. Tomu se Zeman vyhne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky
reklama

Zvěřina popisuje nedávný smutný příběh, kdy se díky amnestii Václava Klause osvobozený "gauner" přišel vysmívat osmdesátiletému seniorovi, jehož připravil o úspory, že mu nemusí nahrazovat škodu. Podobným případům by se podle Zemanova záměru dalo předejít.

"Jak tomuhle nadvakrát poškozenému muži pomůže prezident Klaus? A jak bohorovní poradcové hradního pána, kteří tuhle pramizernou amnestii uklohnili?" ptá se komentátor. "Takhle trapné a vlastně neomluvitelné pozici se chce jako prezident Miloš Zeman prozíravě vyhnout," dodává.

Zeman už před volbami prohlásil, že milosti hodlá připouštět pouze minimálně. "S výjimkou případů nevyléčitelně nemocných, kteří chtějí poslední týdny svého života strávit v domácím prostředí," řekl. Přesný postup ale zatím neupřesnil. Může jít ve stopách Václava Havla, který si přece jen nechal právo konečného rozhodnutí.

Zeman se uklidnil

Soudě ze Zvěřinových slov, sám tento zamýšlený krok budoucího prezidenta schvaluje. Aparát ministerstva je totiž podle něj k takovým rozhodnutím nepochybně lépe vybaven než prezidentská kancelář. Nehledě na skutečnost, že ministerstvo je i místem, kde by měli mít o případech lepší přehled.

"Jako potenciální prezident se Zeman po prvotní euforii uklidnil a jeho předsevzetí učiněná s větším odstupem od zvolení znějí rozumně a umírněně," píše Zvěřina. Nyní už podle něj nezbývá než čekat, který povahový rys bude nakonec jeho prezidentování určovat.

"Jestli budeme mít prezidenta zdrženlivého a politicky neutrálního, nebo spíš mocichtivého zákulisního hráče, který bude mít ambici hrát hlavní roli v politice státu. Podle prvních pozorování můžeme čekat, že hlavním faktorem bude, jak se zrovna hlava státu vyspí," uzavírá pro LN Martin Zvěřina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Temné spiknutí? Babiš a Prymula prý hájí úplně jiné zájmy

20:03 Temné spiknutí? Babiš a Prymula prý hájí úplně jiné zájmy

Odehrává se v rámci „války proti koronaviru“, vyhlášené Andrejem Babišem, ve skutečnosti temné spikn…