Otáčíme EU správným směrem, tvrdí ODS v programu pro eurovolby

09.04.2014 12:05

Otáčíme EU správným směrem, tvrdí ODS ve svém programu pro eurovolby. Chce prosazovat jednodušší čerpání peněz z fondů EU, zlevnění energií na unijní úrovni a vyjednání výjimky pro zavedení eura v ČR. Příslušnou Petici pro korunu podepsalo straně za první týden přes 10.000 lidí, uvedl lídr kandidátky a místopředseda strany Jan Zahradil.

Otáčíme EU správným směrem, tvrdí ODS v programu pro eurovolby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil na 24. sjezdu ODS

„Přijmout euro dnes by znamenalo například to, že bychom museli ručit a platit za dluhy rozpočtově nezodpovědných zemí," poznamenal Zahradil.

ODS slibuje, že se bude zasazovat také o pročištění unijních regulací, úspornější rozpočet EU nebo zrušení některých evropských institucí včetně sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Jen každoměsíční stěhování této instituce přijde ročně na čtvrt miliardy eur (zhruba 6,75 miliardy korun), upozornil Zahradil. ODS navrhuje také omezení provozu 34 informačních kanceláří Evropského parlamentu. Celkem by se tak podle ODS dalo ušetřit 320 milionů eur (zhruba 8,64 miliardy korun).

ODS v programu odmítla kroky k vytvoření fiskální unie

Občanští demokraté podle dalšího z lídrů kandidátky Evžena Tošenovského budou proti dalšímu jednostrannému navyšování unijních závazků v boji s klimatickými změnami. „Stále častěji dochází kvůli nerozumně dotovaným obnovitelným zdrojům k vyhroceným situacím způsobeným nadměrnými toky elektřiny z oblasti severního Německa na jih Evropy," uvedl Tošenovský.

ODS v programu odmítla kroky k vytvoření fiskální unie, která by podle ní znamenala harmonizaci daní a omezení suverenity členských zemí, i přistoupení Česka k bankovní unii. Omezit chce také náklady na sebepropagaci EU. Jako příklad uvádí, že je nehospodárné budování domu evropské historie, který má stát čtyři miliardy korun. Občanští demokraté jsou také proti zavedení unijních imigračních kvót, podle nichž by byli přistěhovalci ze třetích zemí rozdělováni do jednotlivých členských států EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Juncker dostal v debatě „čočku“. „To není fér," protestoval Pospíšil

21:23 Juncker dostal v debatě „čočku“. „To není fér," protestoval Pospíšil

Volby do Evropského parlamentu jsou dveřmi a server TN.cz se rozhodl otevřít politickou arénu, ve kt…