Otevření zařízení pro běžence v Balkové bude stát 50 milionů

22.07.2015 19:28

Otevření záchytného zařízení pro běžence v Balkové si vyžádá 40 až 50 milionů korun. Rekonstrukce a příprava areálu pro 210 uprchlíků potrvá do poloviny roku 2016. O tom, kdy velmi přísně střežený tábor přijme první cizince, rozhodnuto není. Ministerstvo vnitra ho ale bude mít připravený jako rezervu. Po přidělení peněz začne ihned zpracovávat projekt a připravovat výběrová řízení, řekl ČTK náměstek ministra vnitra (MV) Jiří Nováček po dnešním jednání se starosty sedmi okolních obcí.

Otevření zařízení pro běžence v Balkové bude stát 50 milionů
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

"Vláda jen rozhodla o vytvoření rezervní kapacity a její přípravě. A ministerstvo dostalo za úkol provést technickou stránku věci. O tom, zda to zařízení bude skutečně zprovozněno, vláda ještě nerozhodla," uvedl. Rychlost větších oprav a úprav areálu bude podle Nováčka záviset na potřebách, tedy na příchodu nelegálních migrantů. Tipuje spíše polovinu příštího roku. Peníze budou vyčleněné až v rozpočtu na příští rok, ale už letos bude jasné, kolik jich bude, protože nyní se vyjednává rozpočet na rok 2016.

Všichni starostové uvítali, že dostali jasné a konkrétní informace

Balkovou by hlídalo 140 lidí, z toho 60 ze Správy uprchlických zařízení a 80 policistů, kteří by objekt střežili ve třech směnách. Obvodní oddělení v místě by se po otevření tábora posílilo o 15 až 20 policistů. "Bude to zajišťovací zařízení pro cizince před vyhoštěním. Tedy detenční zařízení, které neumožňuje volný pohyb a znamená jen zajištění do doby, než osoba opustí naši republiku," uvedl náměstek.

Všichni starostové uvítali, že dostali jasné a konkrétní informace, které ihned předají obyvatelům. S MV budou dále komunikovat a zatím nepřipravují veřejnou debatu s občany.

Lidé se podle Nováčka nemusejí bát, že by se cizinci mohli dostat ven z tábora. "Bude tu výrazně posílena policie a bude tu samostatné zdravotní středisko uvnitř areálu," řekl.

"Dostali jsme informace, které jsme potřebovali k našemu stanovisku," řekl starosta Blatna Václav Beneš. MV zveřejní v regionálním tisku fakta, která lidi zajímají. "Dneškem byla problematika objasněna a odnášíme si dojem, že dotčené orgány činí vše, aby byla zajištěna bezpečnost občanů v regionu," uvedl. Starostové chápou, že otevření tábora je definitivní. "Slíbili nám posílení obvodních oddělení o 15 až 20 lidí ve všech krajích, tedy Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém," uvedl. Na Plzeňsku to budou Kralovice a Manětín, v Ústeckém kraji Podbořany a na Karlovarsku Žlutice.

V jakém statusu tábor poběží a jak bude zabezpečený?

"Počty jsme projednávali. Pokud to bude realizováno, tak víme, co bychom měli dělat, kde a v jakém rozsahu. Ale zatím není stanovený termín, kdy by se mělo startovat," řekl krajský policejní ředitel z Plzně Jaromír Kníže. Chce posílit výkon služby nejvíce na obvodním oddělení Kralovice a v policejní stanici Manětín, celkem o 15 lidí.

"Dostali jsme hlavně informace o tom, v jakém statusu tábor poběží, jak bude zabezpečený," řekl starosta Tisu u Blatna Jan Křepelka. Zařízení, kde už uprchlíci do roku 2007 pobývali, bude mít čtyřmetrový žiletkový plot. Areál v Balkové, který stojí dva kilometry od zástavby v lesích, byl postaven před více než 35 lety. Nyní slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…