Otevřít sjezdovky? Jednota není ve vládě, ani v Evropě

29.11.2020 8:40

Některá lyžařská střediska začala zasněžovat své sjezdovky, ale není dosud jisté, zda je budou moct lyžaři navštívit. O otevření ski areálů jednala v pátek Rada vlády pro zdravotní rizika. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) je pro otevření; naopak některé evropské státy volají po zákazu lyžování. Provozovatelé a lyžaři by se mohli brzy dozvědět, s čím mohou tuto sezonu počítat a jaká omezení je čekají, informuje iDNES.cz.

Otevřít sjezdovky? Jednota není ve vládě, ani v Evropě
Foto: SYNOT
Popisek: Ski areál SYNOT Kyčerka

„Jednáme s hygieniky, během několika dní výsledky představíme. Inspirujeme se v Rakousku, ve Švýcarsku. V každém případě chceme, aby lidé mohli v zimě využívat lyžařských areálů, byť to bude, podobně jako u obchodu a restaurací, v omezeném režimu, bude to náročnější na řízení front, na počet návštěvníků či pro obslužné obchody,“ sdělil ministr Karel Havlíček.

V Rakousku či v Itálii musí mít na lanovce všichni nasazenou roušku, jelikož je brána jako dopravní prostředek. Před turnikety je dodržuje odstup alespoň dva metry. Lyžařské školy se smí účastnit nejvýše deset lidí. Se stejným návrhem podle zjištění MF DNES přišla i Asociace horských středisek.

O balíčku opatření pro české ski areály jedná Ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou a s dalšími experty. Hotový by měl být podle ministra příští týden. Podmínky fungování zimních areálů musí pak ještě schválit Ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové.

Evropské státy jsou v otázce otevření lyžařských středisek nejednotné. Italský premiér Giuseppe Conte prosazuje, aby se lyžování kvůli pandemii po celé Evropské unii zakázalo alespoň do 10. ledna. Jeho návrh podpořil francouzský prezident Emmanuel Macron a také německá vláda.

Itálie trvá na uzavření svých lyžařských areálů během vánočních a novoročních svátků. Regiony usilují o to, aby platila stejná pravidla pro lyžování v celých Alpách.

Pokud se země na společných pravidlech neshodnou, představitelé italských regionů vyzvali vládu, aby uzavřela hranice. Italská vláda zvažuje, že státy, kde by bylo lyžování o Vánocích povoleno, by zařadila na seznam rizikových zemí. Cestující z těchto oblastí, mezi nimiž je v současnosti také Česká republika, se musí prokázat při příjezdu do Itálie negativním testem či nastoupit karanténu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…