Otroci a dojné krávy. Na ubytovnách s koupelnou pro sto lidí prý majitelé rovnou zakazují volný pohyb

10.06.2014 20:13

Jedna koupelna a záchod pro sto lidí. Zakázán je volný pohyb. Kdo stojí na chodbě, dostane 500 korun pokutu. O středověku hovoří aktivista Jiří Karen, když popisuje děsivé podmínky života v ostravských ubytovnách. Místní iniciativa vyzývá vládu, aby zajistila lidem v nouzi nárok na důstojné bydlení.

Otroci a dojné krávy. Na ubytovnách s koupelnou pro sto lidí prý majitelé rovnou zakazují volný pohyb
Foto: KsJr
Popisek: Fota vylepili aktivisté i na stromy
reklama

Hrůzné podmínky v ostravských ubytovnách popisuje Jiří Karen takto: „Je to skoro polovojenský tábor. Lidé nemají na výběr a jsou nuceni v ubytovnách žít, protože jinak by museli jít pod most. Situace je hrůzně nastavená. Majitelé ubytoven na občanech parazitují. Stává se, že s nimi chodí i na úřady práce. Dělají z lidí novodobé otroky. Některé ubytovny jsou na okraji společnosti a lidé si tam žijí sami pro sebe. Majitelé ubytoven, někteří i z řad Romů, využívají slabší občany jako dojné krávy a zneužívají jejich peníze. Situace už je tak hrůzná, že pokud nebude přijat nějaký zákon, který by umožnil lidem důstojné bydlení, tak to bude špatné,“ popsal.

Ústava by měla být víc než cár papíru

Aktivisté na situaci upozornili i výlepy fotografií, které životní situaci v ubytovnách ukazují. Fota umístili na stromy i lavičky v ostravském Husově sadu. „Umělecká akce se snaží napadnout rozšířený český mýtus, který vypráví o tom, že Romové jsou v naší zemi privilegováni. Mezi lidmi se šíří fámy, kterak Romové dostávají luxusní bydlení od státu nebo obcí, zatímco realita je drsně odlišná. Čeští občané jsou nuceni žít v podmínkách nehodných 21. století,“ říká Karen.

„Rádi bychom tímto vládu vyzvali, aby dostála svému programovému prohlášení. Vybízíme vládu, aby se vší vážností, a s přihlédnutím k zahraničním fungujícím systémům, připravila ve spolupráci s občanským sektorem zákon, který zajistí, že každý občan České republiky v hmotné nouzi bude mít reálný nárok na důstojné bydlení. Věříme, že Ústava by měla být víc než cár papíru,“ dodal.