Otroctví ve třetím tisíciletí. Slavná nadnárodní společnost čelí žalobám

02.02.2016 18:55

Nestlé, největší potravinářská firma na světě, se nedávno veřejně přiznala k tomu, že v Thajsku funguje v jejím řetězci otroctví, a rozhodla se proti tomu bojovat. Mezitím se však objevila další žaloba, která tvrdí, že dětští otroci pro firmu pracují i na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny. Proti té však společnost bojuje u soudu zuby nehty. Informuje The Guardian.

Otroctví ve třetím tisíciletí. Slavná nadnárodní společnost čelí žalobám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Potravinářský gigant Nestlé učinil loni v listopadu přelomový krok. Veřejně totiž odhalil, že v Thajsku funguje v jeho dodavatelských řetězcích nucená práce. A vyhlásil jí otevřený boj.

Rok dlouhé vyšetřování pak potvrdilo zprávy různých médií, že v Thajsku jsou otroci, již dodávají pro Nestlé mořské plody, a také, že existuje obchod s lidmi a nucené práce i ve spojení s potravou pro kočky Fancy Feast. Nestlé se vyjádřilo, že takové problémy mohly na daném trhu potkat každou firmu.

„Jak neustále tvrdíme, nucené práce a porušování lidských práv nemají místo v našich dodavatelských řetězcích,“ řekl výkonný viceprezident Nestlé Magdi Batato a dodal, že Nestlé věří ve zlepšení situace skrze lepší spolupráci.

Celý text zde

Tento krok v boji proti nucené práci od jednoho z největších nadnárodních koncernů mnozí uvítali jako předzvěst změny. Ukazuje to na nutnost jednotlivých firem přikládat větší důležitost konkrétním procesům a dodavatelům, aby tak předcházely podobným tragickým situacím.

Nestlé ale zároveň čelí v USA žalobě za využívání dětských otroků na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny, proti které se však i přes výpovědi očitých svědků a údajných bývalých dětských otroků brání zuby nehty.

„Společnost se tak dostává do svízelné pozice, kdy na jedné straně přiznává, že v části jejího zásobovacího řetězce funguje otroctví, a na straně druhé bojuje u soudu proti nařčení, že v jiné – mnohem výnosnější – části jejího byznysu funguje také.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…