Otvíráme Pandořinu skříňku, zavřenou od roku 2004. Jde o českého miliardáře a jeho kruté problémy. „Bude to bolet a bude to dlouhý.“ Pouze na PL

21.02.2020 8:26

Radovan Vítek, muž, jehož jméno není v české společnosti hlouběji zakořeněno. Jde o člověka z Nového Města na Moravě, který přes mateřskou společnost Czech Property Investments a její dceřinou skupinu CPI Group vybudoval realitní impérium. Podle odborníků prý patří mezi nejbohatší Čechy, hodnota jím ovládaného majetku se pohybuje pravděpodobně okolo 55 miliard korun. Naše redakce ovšem už několik měsíců disponuje podklady o probíhajícím sporu v americkém New Yorku, který na Vítkovy podnikatelské výkruty pohlíží celkem jinak. O obdiv k jeho miliardám se rozhodně nejedná.

Otvíráme Pandořinu skříňku, zavřenou od roku 2004. Jde o českého miliardáře a jeho kruté problémy. „Bude to bolet a bude to dlouhý.“ Pouze na PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat, ilustrační foto
reklama

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17848 lidí
Radovan Vítek měl podle obžaloby před pěti lety nelegálně převzít developerskou skupinu ORCO pomocí takzvaných bílých koní. V současné době se soudí ve shora zmíněném New Yorku. Nyní ale byla žaloba doplněna a vypadá to, že právě díky tomu budou dopady žaloby pro Vítka a celé CPI mnohem závažnější, než se dalo očekávat. 
 
Soud v jižním okrese New Yorku totiž ke konci loňského roku obdržel rozšířenou žalobu na Radovana Vítka, CPI a další obžalované. V rámci předkládání důkazů byl totiž soudu v New Yorku doručen dokument, přesněji zpráva z vyšetřování lucemburského finančního regulátora – Komise pro dohled nad finančním sektorem, která detailně popisuje, jak se Radovan Vítek a Jean-Francois Ott údajně tajně domlouvali na převzetí společnosti tak, aby za ni zaplatil co nejméně, a tím porušili zákon a poškodili ostatní akcionáře. 
 
Na konci roku 2017 byla Vítkovi a Ottovi uložena maximální možná pokuta, každému po 1,5 milionu eur. Vítek se proti rozhodnutí odvolal u lucemburského soudu. Tento dokument tak poskytl žalobcům další důležité detaily pro úpravu a rozšíření žaloby. Žalobci nejenže tak získali podklad zpracovaný oficiální autoritou jiného státu, ale také nástroj, který bude u soudu sloužit jako silná páka proti argumentům obžalovaných.
 
 
Podle zjištění naší redakce navíc v pátek proběhlo vyjádření žalovaných k žalobě. Protistrana se podle těchto informací snaží argumentovat místní příslušností, přestože hlavní žalující (společnost Kingstown) je přímo z New Yorku a i jejich finanční prostředky pocházely z USA. Dle našich informací jde o tutéž taktiku, již tato skupina používala a používá i v jiných kauzách.
 

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32487 lidí
„Každopádně je na stole jedna aktualita, která je nepřímo spojená s touto žalobou. A to, že Radovan Vítek v roce 2017 napadl postup Komise pro dohled nad finančním sektorem (CSSF), která provedla vyšetřování aktivit spojených s převzetím ORCO. Banka Rothschild & Co se dostala na seznam žalovaných právě na základě informací z reportu Komise pro dohled nad finančním sektorem (CSSF). V rámci svého vyšetřování využila agenty a informátory z vnitřních kruhů jak CPI PG, tak společnosti ORCO. Lucemburský soud začátkem roku zamítl stížnost Radovana Vítka proti CSSF. Ta na konci roku 2017 rozhodla o pokutě Radovanu Vítkovi a Jeanu-Françoisi Ottovi kvůli manipulaci s akciemi a následnému ovládnutí společnosti Orco Property Group S.A. (OPG). Vítek napadl postup CSSF u lucemburského soudu. Soud Vítkovu stížnost označil za neopodstatněnou a zamítl ji,“ uvedl náš obeznámený zdroj. 
 
Radovan Vítek se s Ottem, a to přímo dle zprávy z vyšetřování CSSF, tajně domlouvali na převzetí společnosti tak, aby za ni zaplatil co nejméně, a přitom prý porušil zákon a poškodil ostatní akcionáře. Dle CSSF tak Vítek a Ott porušili alespoň tři evropské a lucemburské zákony: zákon o nabídkách převzetí, zákon o transparentnosti a zákon o zneužívání trhu. Radovan Vítek následně podal na postup CSSF stížnost u lucemburského soudu. Podle rozhodnutí soudu se Vítek snažil najít formální nedostatek v postupu CSSF a posléze napadl postup CSSF kvůli tomu, že mu nebyla zpřístupněna plná administrativní složka v průběhu jeho vyšetřování. 
 
 
Přístup k této plné administrativní složce byl ze strany CSSF Vítkovi zamítnut proto, aby se tím neodhalila identita agentů a spolupracujících informátorů, čímž by mohli být ohroženi. Celá administrativní složka se podle informací redakce skládá z více než 15 000 dokumentů a několik desítek tisíc e-mailů. 
 
„Dříve neveřejná zpráva lucemburského finančního regulačního orgánu je děsivým obviněním Vítka a potvrzuje jeho zapojení do nezákonné činnosti, což je podrobně zdokumentováno v celé změněné žalobě. Zatímco obžalovaní jistě předloží procedurální argumenty, aby se pokusili vyhnout se slyšení o meritu věci, kde budou muset odpovědět na několik velmi těžkých otázek, my se těšíme na možnost předložení našich důkazů porotě,“ uvedla žaloba ústy bývalého federálního státního zástupce USA Matthew L. Schwartze. 
Podle jeho slov Vítkovo chování poškodilo společnost Kingstown Capital, Investhold a další akcionáře.
 
Ve sporu jde závratné desítky miliard korun. 
 
Další dění budou ParlamentníListy.cz na základě exkluzivních materiálů přinášet v následujících dnech.
 
Černý obraz Radovana Vítka v českých médiích
 
Již v roce 2004 server Novinky informoval o tom, že byl Vítkovi zabaven veškerý legálně držený majetek pří policejní operaci Elita proti obchodníkům se ženami. Vítek byl podezřelý z kuplířství s luxusními prostitutkami, následně strávil sedm týdnů ve vazbě, ale jeho stíhání bylo poté zastaveno. 
 
O čtyři roky později Vítek prohrál soud se svou manželkou, jako výživné jí musel platit 80 tisíc korun měsíčně, napsal týden.cz. Vítek také musel výživné doplatit již od roku 2005, což činilo téměř tři miliony korun. Televize Nova o rok později uvedla, že exmanželka bude nakonec vyžadovat mnohem více. 
 
Téhož roku byl Radovan Vítek znovu před soudem, a to jako svědek v kauze dvou set třiceti milionů korun, které do Česka přitekly z Evropské unie. Vítek měl vysvětlit své vztahy s některými z deseti obžalovaných. Peníze z údajně tunelovaného fondu totiž měly protéct firmami, které Vítek prostřednictvím svých lidí ovládal. 
 
ParlamentníListy.cz disponují řadou dokumentů
 
 
V roce 2010 měl zálusk na koupi Sazky, začal skupovat její dluhopisy. Lidovky.cz psaly o tom, že chce vést Sazku, aby mohl vyhodit exšéfa Aleše Hušáka a prodat O2 arénu. O rok nato média informovala o jeho podezřelém vysokoškolském studiu na plzeňských právech. Některé zkoušky by podle dat dokonce musel skládat ve vazbě. 
 
Již od roku 2013 se psalo o Vítkově snaze ovládnout developerskou skupinu ORCO.  Deník E15 dokonce hovořil o válce. Tu vyhrál příští rok, když ORCO skutečně ovládl. Necelé dva měsíce poté server investujeme.cz informoval o tom, že se Radovan Vítek rozhodl kvůli neefektivitě provozu ORCO zlikvidovat, ztráta ORCA se prohloubila v roce 2013 ze 42 milionů eur na 227 milionů eur, což bylo v přepočtu asi 6,2 miliardy korun. 
 
V roce 2014 Vítek zažaloval stát, že vzhledem k jeho pobytu ve vazbě a obstavení majetku nemohl dokončit stamilionový obchod. Žádost o odškodné soud zamítl. 
 
 
Začátkem roku 2018 deník E15 napsal, že je na obzoru válka českých miliardářů. Na jedné straně stojí podnikatel Vítek se svojí skupinou CPI Property Group a proti němu miliardáři Marek Čmejla a Jiří Diviš. Na soud v New Yorku, o kterém v textu ParlamentníListy.cz informovaly, se kvůli žalobě za vyděračství obrátil fond Kingstown a společnost Investhold podnikatelů Čmejly a Diviše. Vítek je prý pomocí J&T Banky připravil o peníze při převzetí skupiny ORCO. 
 
1. srpna minulého roku napsal server idnes.cz, že obžaloba tvrdí, že Radovan Vítek soud úmyslně zdržuje. Jednání soudu přesto začalo v polovině září roku 2019. V listopadu minulého roku začala Vítka prověřovat i česká policie, informaci přinesly Novinky. Důvodem je trestní oznámení, které říká, že bývalé obchodní partnery Čmejlu a Diviše obral o více než devět miliard korun.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…