Ovčáček: Prezident Zeman pozval španělského krále na návštěvu Prahy

08.02.2018 11:00

Prezident Miloš Zeman pozval španělského krále Filipa VI. na státní návštěvu České republiky. Uvedl to v gratulaci, kterou mu zaslal k jeho nedávným 50. narozeninám. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ovčáček: Prezident Zeman pozval španělského krále na návštěvu Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček

Kromě přání k životnímu jubileu Zeman v dopise vyzdvihl „bezproblémové a přátelské vztahy“ mezi Španělskem a ČR, které podle něj navazují na tradici dlouholeté spolupráce, především v oblasti kultury a vzdělanosti. „Institut Cervantes, který jste před více než dvanácti lety se svou chotí Letizií v Praze slavnostně otevíral, se stal uznávanou vzdělávací a kulturní institucí, a výrazně přispívá ke sbližování našich národů, rostoucímu povědomí o kultuře hispanofonních zemí a šíření dobrého jména Španělského království,“ podotkl Zeman.

Zároveň španělského krále a jeho manželku pozval ke státní návštěvě. „Bylo by mi ctí a potěšením, kdybych Vás mohl přivítat na Pražském hradě, prastarém sídle českých králů,“ napsal český prezident.

Se španělským králem se Zeman krátce pozdravil v září 2016 v budově OSN při všeobecné rozpravě 71. zasedání Valného shromáždění OSN. Během výkonu svého mandátu Zeman na Pyrenejském poloostrově navštívil Portugalsko, ve Španělsku nebyl. Český prezident byl naposledy ve Španělsku na státní návštěvě v roce 2004, když zemi navštívil Václav Klaus.

V ČR byl Filip VI. dvakrát, ještě jako následník trůnu. V září 2005 v Praze zahájil působení pobočky Cervantesova institutu. A jeho čtyřdenní oficiální návštěva v květnu 2001 byla zároveň jeho první oficiální cestou do střední a východní Evropy. Filip tehdy kromě Prahy navštívil i Český Krumlov a Šumavu a na slavnostní večeři recitoval verše Jaroslava Seiferta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…