Ovládnou všechno v našich životech. Budou nám moci všechno kontrolovat, odhaluje Robejšek plány z Bruselu

28.05.2018 12:41

Politolog a ekonom Petr Robejšek se na serveru Neviditelný pes zamyslel nad soumrakem papírových peněz. Podle něj jde o velkou hrozbu pro svobodu jednotlivce. Státy by tak získaly nad občanem mnohem větší kontrolu a mohly by například snadno uvalit nové daně.

Ovládnou všechno v našich životech. Budou nám moci všechno kontrolovat, odhaluje Robejšek plány z Bruselu
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Robejšek

Robejšek varuje před tím, že fyzické peníze mohou v budoucnu zcela zmizet. „Sešel se rok s rokem a právě v čas na začátku prázdnin začne platit další omezení při používání hotovosti. Evropská unie se nás již dlouho, pomocí stále nových šikan snaží odnaučit používat hotovost. To letošní utažení palečnic vypadá takto: Dosud bylo povinné hlásit na hranicích EU více než 10.000 eur v bankovkách. Ale od začátku července bude možné kontrolovat kohokoliv, kdo bude podezřelý,“ píše Robejšek.

Anketa

Vadí vám divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“, které bylo uvedeno v Brně?

94%
6%
hlasovalo: 21655 lidí

V praxi tedy dojde k tomu, že pokud se hraniční kontrole nebudete líbit, může zkontrolovat, zda u sebe nemáte větší objem hotovosti. Podle eurokomisaře Pierra Moscoviciho je hotovost zneužívána k praní peněz, financování terorismu a práci načerno. „Moscovici tak vlastně říká: Protože si EU nedokáže poradit s několika zločinci, tak se s vámi se všemi bude zacházet jako se zločinci. Zapomeňte předpoklad neviny a zvykněte si na předpoklad viny,“ dodává k tomu Robejšek. V novém kroku vidí i převrácení doposud platné presumpce neviny.

Podle Robejška jsou papírové peníze jednou z mála posledních možností, jak může řadový občan uniknout totální kontrole ze strany státu. Kriminalita je zde prý tedy pouze záminkou k tomu, aby nás stát o tuto možnost připravil. „A především proto jsou bankovky trnem v oku těch, kteří se již teď starají o to, co smíme číst a říkat. Brusel chce ale rozhodovat i o tom, co budeme dělat s penězi, které vyděláme,“ myslí si Robejšek.

Jak by ke zmizení fyzických peněz došlo? Nad tím se již Robejšek zamýšlel dříve. „K tomuto účelu může sloužit celý repertoár možností. Kupříkladu může být postupně snižována povolená nejvyšší úroveň plateb v hotovosti a zároveň mohou být staženy z oběhu velké bankovky. Hotovost se může ‚znehodnotit‘ i tím, že ten, kdo neplatí elektronicky, zaplatí vyšší cenu. Stát také může uvalit daň na výběry hotovosti.“

Petr Robejšek v bezhotovostním platebním styku vidí i jiná nebezpečí. Člověk „díky“ němu prý nebude mít kontrolu nad svými penězi. Když budou všechny peníze pouze změtí jedniček a nul na virtuálních účtech, stát bude moci velice snadno kontrolovat majetek svých občanů, nebo třeba zavádět zcela nové daně jen skrze „jedno kliknutí“. Peníze se vám prostě odečtou z účtu.

„Možnost neříci státu, kolik máme peněz a co s nimi hodláme udělat, je jeden z posledních rozměrů svobody. A proto je plánovaná digitalizace peněz zkratka na cestě k diktatuře,“ uzavírá svou myšlenku Robejšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…