PL v doupěti Nočních vlků: V Evropě se přepisuje historie. Před fašismem ji prý zachránili Američané. Rudá armáda byli okupanti. Debilní propaganda!

03.06.2016 17:35

REPORTÁŽ Dnes je módní brát Rusy jako nepřátele, ale naši rodiče a prarodiče vyhráli nejstrašnější válku. Tvrzení, že Američané zachránili Evropu před fašisty, je debilní propaganda. Ctíme tradice a snažíme se pomáhat potřebným. Autory těchto vět jsou policista, podnikatel a pravoslavný kněz. Všichni členové ruského motorkářského klubu Noční vlci, s nimiž se reportér ParlamentníchListů.cz setkal v Moskvě. Slaví sedmadvacet let svého vzniku.

PL v doupěti Nočních vlků: V Evropě se přepisuje historie. Před fašismem ji prý zachránili Američané. Rudá armáda byli okupanti. Debilní propaganda!
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Klub Sexton na okraji Moskvy je centrálou Nočních vlků. Tento motorkářský klub právě slaví sedmadvacáté narozeniny
reklama

„Nyní se v Evropě přepisuje historie s tím, že ji před fašisty zachránili Američané. O Rudé armádě se mluví jako o okupantech. Jde o debilní propagandu. Faktem je, že ve druhé světové válce zemřel každý třetí občan Sovětského svazu. Každá rodina někoho ztratila a pro mě je to svaté. Jde o genetickou paměť. Naše jízdy po Evropě by to měly připomenout,“ řekl odhodlaně pětačtyřicetiletý Vitalij Kuzněcov. Měří skoro dva metry, paže má mohutné jako normální chlap stehna a patří k Nočním vlkům, k nejstaršímu motorkářskému klubu v Rusku. Reportér ParlamentníchListů.cz s nimi absolvoval výjezd do okolí Moskvy.  

Padni komu padni

Policista Nikolaj mě vzal na motorkářský sraz nedaleko Moskvy autem. Jako člen Nočních vlků, který občas jezdí na výlety do Evropy a v Praze už byl třikrát, chtěl zůstat v anonymitě. „Na Západě se toho o nás namluví, ale je to propaganda. Komu může vadit, že parta motorkářů vyrazí do Evropské unie navštívit hroby svých předků, kteří zahynuli ve druhé světové válce? Komu vadí, že pokládáme květiny k památníkům? Dnes je módní brát Rusy jako nepřátele, ale naši rodiče a prarodiče vyhráli nejstrašnější válku a to je fakt, který může popírat jen dobře zaplacený propagandista anebo vůl,“ sdělil.

Pracuje v cizinecké policii a podotýká, že problémů v této oblasti v Rusku ubylo: „Dříve tady pracovalo lidí bez dokumentů mnohem více, teď už to tak zlé není. Prověřujeme dělníky na stavbách, ale i manažery velkých firem. Nedávno přijel do své pobočky majitel velké německé firmy a měl stará povolení. Myslel si, že je nepostižitelný. Dostal vysokou pokutu a bylo vymalováno. Padni komu padni,“ prohodil jen tak mezi řečí. V Moskvě jsou prý nelegální migrace a práce načerno postihovány přísněji, než ve zbytku Ruska. Po první výzvě si člověk musí vyřídit legální pobyt a pracovní povolení, jinak bude vypovězen ze země. Ve zbytku Ruska je prý vyzván dvakrát.

Společná pomoc potřebným

Dojíždíme do města Sergijev Posad, kde se nachází Trojicko-sergijevská lávra, duchovní centrum ruské pravoslavné církve. Kolonu motorkářů vede pohublý muž, jmenuje se Andrej, k vyhlídce na monastýr. Vlci zde zapózují, vyfotí zájemce u svých pekelných strojů a jedou ke komplexu pravoslavných budov. První v koloně se pak na chvíli ztratí a přijde převlečen do kněžského roucha. Jeho proměna v popa nikoho nepřekvapí, u Nočních vlků je prý jemu podobných mnohem více.

„Ctíme tradice a snažíme se pomáhat potřebným. To mají církev i Noční vlci podobné,“ vysvětlí Andrej. Exkurze v černých kožených vestách s našitými „barvami“, jak se říká znaku klubu, má přednost. Na vstupy do většiny katedrál čekají návštěvníci obrovské fronty, ale motorkáři jdou zadními dveřmi hned. Všichni políbí svaté ikony, všichni se křižují třemi spojenými prsty. Pop Andrej nakonec poděkuje Čechům za pomoc jeho „bratrům“ při organizování spanilých jízd po Evropské unii a rozloučí se.

Od Putina ani rubl

Zanedlouho se ocitáme na prostranství bývalých kasáren nedaleko stotisícového městečka Puškino. Právě zde pořádají Noční vlci velkou motorkářskou show s rockovými koncerty, ukázkami zběsilých jízd a stánkovým prodejem. Mohutný Vitalij Kuzněcov sedí na lavici vedle a věrný neoficiální domluvě, že vlci oblečeni v „barvách“ klubu neholdují alkoholu, srká ze sklenice limonádu. K Nočním vlkům se přidal před dvěma lety. „Loni jsem se účastnil jízdy do Berlína. V oddělení klubu Cesty vítězství, které jízdy pořádá, je zhruba deset lidí. Na tyto aktivity ani Putin, ani Medveděv, ani žádný jiný politik nepřispěli jediným rublem. Všechno děláme za své,“ podotkl.

„Jsme lidé, co mají rádi svou zemi. Jsme patrioti. Známe svou historii a předáváme ji dalším. Putin je lídr, který dokázal Rusko vyvést z chaosu a vytvořil z něj opět silnou velmoc. To samé udělal s armádou. Proto ho podporuje většina Rusů, proto ho klub i já podporujeme. Jinak jsme apolitickým klubem. Pro nás je důležitý patriotismus,“ dodal hromotluk, jenž vlastní firmu, která se zabývá prodejem a instalací topných systémů. Navíc zmínil, že ten, kdo chce mír, nestaví ve světě vojenské základny jako USA. „Jsem proti,“ zakončil hovor jednoznačně.

Stalin je modla

Vrátili jsme se do výchozího bodu. Moskevský klub Sexton na ulici Nižnie Mnevniki, oficiální doupě Nočních vlků, je svět sám pro sebe. Na větší prostranství mezi bary se vjíždí přímo na motorkách masivní branou, na níž visí z kovu vyřezaná hlava vlka. Industriální areál nezapře své majitele. Všude stojí z kovu svařené konstrukce různých tvarů, všude postávají vlci, ať už vycpaní anebo vysochaní. Prvonávštěvníka zaujme černobílá fotografie sovětského motorizovaného vojska s nápisem: „Noční vlci soudruha Stalina. Víz netřeba!“

Ostatně sám prezident Nočních vlků Alexandr Zaldostanov o Stalinovi v rozhovoru pro noviny New Times, který mají motorkáři vyvěšený na svých stránkách, prohlásil, že je modlou ruské historie a nepřekonatelným vůdcem. Podle něj nemají obránci americké demokracie právo Stalina pomlouvat, protože vytvářejí stokrát horší zlo než on. Se Stalinem by ale současného ruského prezidenta Vladimira Putina nesrovnával, protože „Putinovi se nějakým zázračným způsobem daří dobrat se svých cílů bez krve“. V další odpovědi o něm řekl: „Pro mě je to prezident, na kterého země už dávno čekala, a já budu všemožně napomáhat tomu, aby u moci zůstal co nejdéle.“

Motorkářský klub Noční vlci byl založen Zaldostanovem přezdívaným Chirurg v období perestrojky, takže je v zemi nejstarším. Ne prvního května 1989, jak je v Česku uváděno, nýbrž jedenatřicátého. V současnosti tedy slaví sedmadvacáté výročí svého vzniku. Jde o nacionalistickou organizaci, která ctí tradice, je navázána na pravoslaví a nesnáší homosexuály. V současnosti má podle některých údajů 5000, dle jiných až 10 000 členů. Pobočky mají Noční vlci po celém Rusku, ale i v jiných evropských zemích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …