Palestinský ministr: Evropanům na rozdíl od Američanů důvěřujeme

08.07.2019 21:35 | Zprávy

Palestinci budou vždy připraveni investovat čas a energii do rozvíjení vztahů s Evropskou unií a budou otevřeni dát jí šanci sehrát velmi důležitou roli v jakémkoliv budoucím mírovém plánu mezi nimi a Izraelci. Zatímco Američanům nedůvěřují, Evropanům ano. V rozhovoru s ČTK to dnes po setkání se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD) řekl palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Svůj výrok zdůvodnil tím, že EU je pro vytvoření palestinského státu po boku Izraele, odmítá zabírání palestinského území silou stejně jako izraelskou anexi východního Jeruzaléma a budování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Palestinský ministr: Evropanům na rozdíl od Američanů důvěřujeme
Foto: Archiv
Popisek: Palestina

Na dotaz, zda se šance na mírové řešení palestinsko-izraelského konfliktu od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu snížily, Málikí odpověděl: „Absolutně, jistě. Bez debat. Američané se distancovali od tradiční americké pozice řešení v podobě dvou států... pokud se podíváte na jejich rozhodnutí a činy od uzavření našeho zastoupení ve Washingtonu - na uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, zastavení veškerých příspěvků palestinské samosprávě, zastavení příspěvků Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) a na uzavření amerického generálního konzulátu ve východním Jeruzalémě, bude vám jasné, že Američané zaujali zcela protipalestinský postoj,“ řekl Málikí. Svými kroky tak podle Málikího Washington dal najevo, že není nestranným zprostředkovatelem a v otázce palestinsko-izraelských mírových jednání přestal být „velmocí“ a stal se „malým hráčem ve vnitřní politice Izraele“.

To vše přispělo k rozhodnutí palestinského vedení bojkotovat nedávnou konferenci k ekonomické části amerického mírového plánu pro mír mezi Izraelci a Palestinci, která se konala v Bahrajnu. Trumpův zeť Jared Kushner, který byl Bílým domem pověřen vypracováním mírového plánu, jehož zveřejnění opakovaně odkládal, na konferenci představil plán na vytvoření investičního fondu s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu Kč) pro projekty na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a pro palestinské komunity v regionu. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, nových technologií, turistiky a zemědělství. Politickou část plánu chtějí Spojené státy zveřejnit později.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…