Pamatujete na Semantic Visions, lovce dezinformátorů od Moravce? Majitelé teď poslali dalších mnoho milionů oběma koalicím

24.09.2021 6:27

Strany jednotlivých koalic dostaly další finanční injekci. Spolek pro podporu liberální demokracie rozdělil stranám koalic SPOLU a Pirátů se Starosty celkem 25 milionů. Nechtěl se smířit s tím, že opozice bude roztříštěná a v rozdělování mandátů pak bude znevýhodněná. Podmínkou pro vyplacení daru tak bylo spojení do koalic. Část dostali na konci loňského roku, druhá dorazila tento měsíc.

Pamatujete na Semantic Visions, lovce dezinformátorů od Moravce? Majitelé teď poslali dalších mnoho milionů oběma koalicím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahájení horké fáze kampaně koalice SPOLU před volbami do Poslanecké sněmovny

Za touto myšlenkou stojí několik českých investorů z investiční skupiny Pale Fire Capital. Ti se před rokem nechtěli smířit s tím, že jsou demokratické opoziční strany roztříštěné, tak založili spolek a nabídli šesti stranám po pěti milionech korun. Podmínkou byly alespoň dvoučlenné koalice. Jak řekli, tak učinili. Poté, co vznikly koalice, strany obdržely slíbené sumy. Polovinu dostali minulý rok, zbylou částku tento měsíc. Celkem si tak opozice podle serveru Seznam Zprávy rozdělila 25 milionů korun.  

„Naše podpora vyplývá z původního cíle, aby se demokratické strany dohodly na koaliční spolupráci ve volbách. To se stalo a my plníme, co jsme avizovali,“ řekl Seznam Zprávám Dušan Šenkypl, partner a jeden ze zakladatelů Pale Fire Capital, která financuje například společnosti Aukro, Favi nebo Semantic Visions. Dalšími jsou Jan Barta a Petr Krajíčko. Spolek pro podporu liberální demokracie ČR při svém vzniku deklaroval, že je zaměřený proti „populistickým tendencím ve společnosti“.

Společnost Semantic Visions, zejména její tvář František Vrabel, patří v posledních měsících k mediálně nejoblíbenějším bojovníkům proti dezinformacím, zval si jej i Václav Moravec. V posledním roce radil několika ministrům zdravotnictví, jak čelit dezinformacím o covidu, než veřejně oznámil, že mu to tu za to nestojí a radši půjde do USA radit prezidentu Bidenovi.

Do procesu vstoupilo také rozhodnutí Ústavního soudu, které v únoru zrušilo část volebního zákona s odůvodněním, že voliči menších stran jsou diskriminováni. Tzv. D’Hondtova metoda tedy byla upravena tak, že nyní vychází menším stranám ve volbách v přepočtu silnější zastoupení v Poslanecké sněmovně než dříve.

Šéf ODS Petr Fiala finanční dar bere mimo jiné také jako podporu jejich programu a priorit. „Každý dar, ať již je to v milionech či ve stovkách korun, je pro nás důležitý a vážíme si ho. Bereme jej i jako výraz podpory pro náš program a priority, které nabízíme,“ reagoval.

Nabídka podmíněného sponzorského příspěvku směřovala také k sociální demokracii. Ta ale kandiduje samostatně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

10:52 Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

Jako každý rok, i letos se předávala anticena Zlatý citron od FITES (Český filmový a televizní svaz)…