Na dotaz Seznam Zpráv uvedl, že o vedení výborů zatím jasno není. Podle redakce nepopřel, že je kandidátem na post šéfa diplomatického výboru Sněmovny. Rád by prý případně navázal na tradici havlovské diplomacie. „To znamená nehrbit se před autoritáři. Naši partneři a spojenci jsou jinde na mapě světa. Navíc poslední roky ukazují, že poklonkování nic pro Česko nepřineslo, naopak,“ uvedl.
Původní zdroj ZDE.
S Ruskem má Ženíšek vztahy na ostří nože.
V roce 2014 v rámci krize na Ukrajině Ženíšek uvedl, že Rusko opakovaně dokazuje, že mezinárodní právo je pro něj naprosto nezavazující. Dlouhodobě volal po dalším rozšíření sankcí směřujících na Rusko. „Je smutným faktem, že za jednáním o přijetí ‚pravých‘ sankcí vůči Rusku a celkovým probuzením Evropy stojí až pád letadla s civilisty,“ uvedl tehdy ke schválení tvrdších sankcí EU reagující na anexi Krymu, které zahrnovaly zmrazení majetku osob blízkých Putinovi na území EU a zákaz vydávání cestovních víz pro tyto osoby.
Terčem tohoto typu sankcí byly rovněž soukromé společnosti a další právnické osoby, které se podílely na bojích na Ukrajině nebo z nich těžily. „Pokud by se neukázaly jako dostatečně účinné, měla by mít EU odvahu k jejich dalšímu přitvrzení. Putinovskému Rusku bychom neměli ustupovat a naše vláda by měla přestat přepočítávat hodnoty, které jsme si po pádu SSSR těžce vydobyli, na peníze. Protože to, co se děje na Ukrajině, je válka. Mnohým to bohužel nedochází a už vůbec si nejsou nebo nechtějí být vědomi toho, že tyto události probíhají pouhých tisíc kilometrů od nás,“ uvedl tehdy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.