Pan Babiš lže velmi často, rýpal v tisku Kalousek do ministra financí

01.03.2014 9:40

„Andrej Babiš něco říká a něco jiného dělá. Úplně stejně, jako když tvrdí, že chtějí šetřit v rozpočtu, ale zvyšují deficity,“ takto kriticky se v rozhovoru pro Deník.cz vyjádřil bývalý ministr financí za TOP 09, zřetelný hlas současné opozice Miroslav Kalousek. K aféře Nagyová, která zlomila vaz Nečasově vládě, Kalousek říká, že žádní ministři z TOP 09 k přítelkyni premiéra nechodili skládat účty.

Pan Babiš lže velmi často, rýpal v tisku Kalousek do ministra financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Kauza Nagyová vedla ke konci vlády premiéra Petra Nečase (ODS), ve které byl Miroslav Kalousek (TOP 09) ministrem financí. Co se mu honí hlavou, když se dovídá, jak šéf polostátní firmy ČEZ Daniel Beneš či Pozemkového úřadu Petr Šťovíček chodili za vysoce postavenou úřednicí Janou Nagyovou (nyní Nečasovou) a nosili jí drahé dary? Na to se mimo jiné ptal Deník.cz.

„Nevím, jestli mi při té příležitosti vůbec něco běhá hlavou. Nepochybně všichni tito pánové měli takové příjmy, že si to mohli dovolit, nemyslím si, že jí to kupovali z firemního,“ uvedl Kalousek s tím, že to zřejmě svědčí o tom, kdo opravdu rozhodoval na Úřadu vlády.

Jenže na Úřadu vlády zasedali všichni ministři Nečasova kabinetu. „To je jistě pravda, ale Ministerstvo financí sídlí jinde než ve Strakově akademii a ředitelem mé kanceláře byl ošklivý chlap. Ne každý je ochoten nechat někoho jiného, aby si zprivatizoval část jeho pravomocí. Na to jsem byl vždy velmi choulostivý a nikdy jsem to nepřipustil. Pokud si to pan premiér zorganizoval jinak, nikdo z vlády neměl možnost to zjistit, určitě ne ministři za TOP 09. Do jaké míry to bylo známo v ODS, toť otázka. Třeba paní ředitelce nechodili skládat účty jenom šéfové polostátních firem, ale i někteří ministři za ODS,“ naznačuje možnou praxi Kalousek.

Deník.cz nadhodil, že za šéfkou kanceláře chodili možná i pražští kmotři. „Možná. TOP 09 žádné kmotry nemá a naši ministři jí účty skládat nechodili. Konečné rozhodnutí navíc vždy dělal premiér, k jeho cti budiž řečeno, že se té odpovědnosti nikdy nezříkal a neprohlašoval – tohle mi poradila Nagyová s kmotry,“ pochválil nakonec Nečase.

K tomu, jak celá aféra poškodila vládu a také naší pověst ve světě, když policie vtrhla do sídla Vojenského zpravodajství, nebo že jeho šéfy úkolovala premiérova tajemnice, bývalá účetní z Chodova, Miroslav Kalousek říká: „Ono bohatě stačilo. To je pochopitelně strašlivá ostuda, a tím méně bychom se jí měli chlubit ve světě. Pro naše zahraniční partnery to znamená, že bude nejméně deset let trvat, než se budou ochotni s námi podělit o nějakou informaci. Z tohoto hlediska to byla hodně drahá akce. Věděl jsem tehdy, že jsou také na Úřadu vlády, po Praze houkaly sirény a běhalo 400 ozbrojených mužů,“ zavzpomínal exministr financí.

Andrej Babiš něco říká a něco jiného dělá

Andrej Babiš (ANO) se po nástupu na Ministerstvo financí nechal slyšet, že v kanceláři ho prý čekalo sedm sekretářek, jedna na poštu, druhá na kafe, třetí na schůzky, zatímco on byl zvyklý si vše zařizovat sám. To však Miroslav Kalousek odmítl. „Jestli tohle říká o Ministerstvu financí, tak lže,“ řekl doslova. Nutno dodat, že nastoupil do funkce po Janu Fischerovi.

„Nevím, co tam přesně dělal pan ministr Fischer, ale pokud srovnáváte mě a pana Babiše, stačí si zjistit počet lidí v kabinetu po mém odchodu a při jeho příchodu. Troufám si říct, že jeho sekretariát nabobtnal. Já jsem ho měl velmi střídmý, každý byl plně vytížen. Teď je tam lidí víc včetně dalšího náměstka, kterému se říká ředitel úřadu, aby to tak nevypadalo. Andrej Babiš něco říká a něco jiného dělá. Úplně stejně, jako když tvrdí, že chtějí šetřit v rozpočtu, ale zvyšují deficity,“ neodolal Miroslav Kalousek a pustil se do kritiky Andreje Babiše a potažmo celé vlády Bohuslava Sobotky.

To, co nyní přichází za zprávy z různých ministerstev, Miroslav Kalousek označil za nepravdu.  „Ale to nejsou informace, to jsou lži. Pan Babiš lže velmi často,“ tvrdí Kalousek a nepřesvědčila ho ani tvrzení, že například  Marcel Chládek našel vnitřní úspory v hodnotě 150 milionů a Věra Jourová utnula zakázku za čtvrt milionu a Marian Jurečka za 600 milionů.

„Myslím ale, že nejlepším soudcem jsou čísla na konci roku. My jsme za tři roky prokazatelně ušetřili 275 miliard korun. To se nedá zpochybnit, koneckonců byl jsem za to velkým terčem kritiky. Andrej Babiš nás ovšem ve volební kampani napadal, že jsme šetřili málo a on by uspořil víc. No tak za rok, za dva uvidíme. Pokud se jim podaří ušetřit víc, tak jim zatleskám a řeknu, že jejich práce byla úspěšná. Jsem ten poslední, kdo by nevěřil číslům. Zatím jsou to ale jenom kecy. Strukturální deficit, což je nejcitlivější ukazatel rozpočtové odpovědnosti vlády, se z roku na rok zvýší téměř o procento. Je to tedy přesný opak toho, co tvrdí ANO, neboť se zdá, že místo šetření peníze daňových poplatníků potečou z okna v řádu desítek miliard,“ je přesvědčen Miroslav Kalousek a nedomnívá se, že je možné nalézt 50 miliard na splnění slibů vlády a zároveň nezvyšovat daně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …