Pane Babiši, budou se držet jak „jistý materiál košile“, slovy Zemana. Vyhazování úředníků, třeba těch od KDU-ČSL, prý půjde ztuha

15.11.2017 7:45

Ředitelé stovek tzv. služebních úřadů mají podle služebního zákona větší ochranu než náměstci. Případný příchod nových ministrů menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) je tak sice může ohrozit, ale noví šéfové resortů by jim museli prokázat zásadní provinění. Píše o tom deník Právo.

Pane Babiši, budou se držet jak „jistý materiál košile“, slovy Zemana. Vyhazování úředníků, třeba těch od KDU-ČSL, prý půjde ztuha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro státní službu Josef Postránecký

Výměna náměstků i ředitelů proto nepůjde jen tak. „To by musel zrušit celý státní úřad,“ nechal se slyšet ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), jenž drží ochrannou ruku nad ředitelkou SPÚ Svatavou Maradovou. S její prací je spokojen, na rozdíl od Andreje Babiše, jenž práci úřadu kritizuje. Možností je pak také systemizace, čímž se pozice zruší. Toho se však využívá v případě náměstkovských pozic. 

Anketa

Je dobře, že dle dohody ANO a SPD obsadí Okamurovo hnutí funkci předsedy sněmovního bezpečnostního výboru?

93%
7%
hlasovalo: 14255 lidí

Tento postup však není v případě ústředních ředitelů služebních úřadů použitelný. Co však může podle tzv. superúředníka Josefa Postráneckého ministr udělat, je zadat kontroly, zda úřad pracuje podle předpisů.

„Pokud kontrola zjistí vážné provinění, tak to potom řeší kárné řízení, na jehož základě může dojít k odvolání,“ uvedl Postránecký pro Právo. Ministr pak může také, podle Postráneckého, napsat nepohodlnému řediteli výhrady do každoročního hodnocení. Pokud ten získá nejhorší známku, může být také odvolán. Důležité však je, že nadřízený musí mít ke svým stížnostem důkazy. 

Jak tedy řekl prezident Miloš Zeman v komentáři sněmovních voleb zhruba před měsícem, jde o držení se funkce jako jistý materiál košile. Zeman to řekl v souvislosti s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. 

„Před lety se začalo mluvit o takzvaném lánském puči. Den po schůzce, kde bylo pět lidí, se konalo zasedání předsednictva ČSSD – a toto předsednictvo v poměru 20 : 13 vyzvalo Bohuslava Sobotku k rezignaci,“ sdělil Zeman v říjnu po volbách k situaci v ČSSD. Kdyby prý tehdy měl Sobotka určitou čest v těle a vyhověl rezignaci, mohl se tam objevit někdo se životním příběhem. „Jenže Bohuslav Sobotka se své funkce držel, inu, jako jistý materiál košile,“ poznamenal prezident. Ve funkci jej podle Zemana podržela „mládež ČSSD“.

Psali jsme ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …