Pane Babiši, sem jedete: Nejsou v EU. Očkují jak blázni. Mrtvých mají málo. A vše otevřené

09.02.2021 13:58

Skoro 600 tisíc naočkovaných občanů, milion dávek na skladě a další miliony vakcín na cestě. Srbsko patří mezi evropské lídry v rychlosti vakcinace populace proti covidu-19. Jako jedno z prvních si zajistilo dodávky Pfizeru, ale i Sputniku a čínské vakcíny. Srbové chtěli pomoci i Kosovu, tamní albánští lídři ale vakcíny poslali zpět a akci zkritizovali, přestože sami nemají čím očkovat. Do Bělehradu míří premiér Babiš.

Pane Babiši, sem jedete: Nejsou v EU. Očkují jak blázni. Mrtvých mají málo. A vše otevřené
Foto: FB A. Vučiće
Popisek: Srbské vedení v čele s prezidentem Vučićem (druhý zleva) a premiérkou Brnabić (uprostřed) řeší strategii očkování
reklama

Mezi evropské rekordmany v rychlosti očkování proti nemoci covid-19 patří Srbsko. Od počátku roku měla tato balkánská země k dispozici na evropské poměry ohromné množství vakcíny. Tamní vláda zajistila jak dodávky od Pfizeru a dalších západních společností, ale využívá i ruskou vakcínu Sputnik a masivně vakcínu z Číny.

Do Bělehradu ve středu zamíří český premiér Andrej Babiš. Důvodem návštěvy srbské metropole jsou tamní úspěchy v boji s covidem. Jde především o počet občanů, kteří již byli očkováni. V pondělí uváděly srbské úřady již téměř 550 tisíc očkovaných. Počty potvrzených případů nákazy se v Srbsku pohybují do dvou tisíc denně, což je zhruba čtyřikrát méně než u nás (ČR má nicméně cca o 1,5 milionu obyvatel více). 

Anketa

Jste pro návrat dětí do škol za podmínek, které určila vláda?

77%
23%
hlasovalo: 5814 lidí

Zajímavým ukazatelem je i počet úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Zde má Srbsko nejlepší čísla v regionu, konkrétně jde o 51 úmrtí (pro srovnání Slovinsko má 144, Bulharsko 115, Maďarsko 110, Chorvatsko 107 úmrtí) na 100 tisíc obyvatel.

Zásadní rozdíl je ale v tom, že opatření jsou v Srbsku podstatně mírnější než v České republice. Srbové nemají zavřené restaurace ani obchody, je pouze omezen čas, kdy musí večer zavřít. Tamní život je tedy proti Česku omezen minimálně, přesto se Srbům na rozdíl od Čechů daří držet epidemii na uzdě a rychle pokračovat s očkováním.

Proti nám mají dle dostupných informací srbští občané i další výhodu, mohou si svobodně vybrat, kterou vakcínu chtějí. Rovnou při on-line rezervaci (či telefonické pro starší a ty, kteří nemají internet) si rovnou vyberou, zda preferují Sputnik, čínskou vakcínu anebo Pfizer. To v naší zemi není a nejspíš se to ani neplánuje. 

Srbsko v současné koronakrizi nepochybně těží z toho, že není členem EU a nemusí se spoléhat na dodávky vakcín zařízených v Bruselu, které se významně zpožďují. Krom toho Bělehrad po léta udržuje blízké vztahy s Ruskem a v posledních letech i s Čínou. Loni na jaře tak Srbové byli jedni z prvních, kam zamířily čínské letecké speciály naplněné rouškami a dalšími ochrannými prostředky. Číňané dokonce do Srbska poslali i své týmy lékařů, kteří již měli s covidem zkušenost.

„V nouzi se pozná skutečný přítel. Vaše velká podpora, vaše velká pomoc naší zemi… Jsme velmi vděční a neskrýváme to. Chtěl bych poděkovat našim čínským přátelům,“ řekl srbský prezident Aleksandar Vučić v pondělí čínským médiím. Díky milionové dodávce čínské vakcíny je podle něho Srbsko lídrem v očkování v Evropě.

Nyní zhruba po roce se Srbům těsné vztahy s Pekingem opět vyplatily. Už 16. ledna přistálo v Bělehradě letadlo s milionem dávek čínské vakcíny Sinopharm, další milion by měl dorazit v březnu. Dokázali si ale včas zajistit i západní vakcínu Pfizer/BioNTech, Srbsko bylo po Británii druhou zemí na kontinentu, kam dodávky Pfizeru zamířily. Ruský Sputnik V míří do Srbska postupně po desetitisících s tím, že celkem je objednáno dva miliony dávek. V celkovém součtu mají dosud Srbové zajištěny dodávky osmi milionů dávek vakcín různé provenience, což je číslo nezbytné k proočkování čtyř milionů lidí, tedy asi 45 procent populace.

Anketa

Mělo by Česko nasadit ruskou vakcínu Sputnik V ještě před jejím schválením orgány EU?

92%
8%
hlasovalo: 14241 lidí

Dostatek vakcín vedl srbskou vládu k tomu, že nabídla pomoc i okolním balkánským zemím a celkům, kde vakcína dosud není prakticky žádná. Překvapivé důsledky pak měla distribuce nemalého dávek ruské vakcíny z Bělehradu na sever Kosova, kde stále žije početná srbská menšina. 

Kosovsko-albánští předáci tohoto jednostranně vyhlášeného celku dar nejenže odmítli a poslali zpět, ale dokonce zahájili vyšetřování a označili ho za provokaci a porušení mezinárodního práva. Srbský prezident Vučić zdůraznil, že jeho vládou darované vakcíny nebyly určeny pouze pro srbské obyvatelstvo severního Kosova, ale pro všechny. 

Kosovo odmítlo cenný dar i přesto, že tamní režim dosud žádné vakcíny pro své obyvatele nezajistil. Kosovsko-albánská moc má dle dostupných zpráv pouze příslib EU, že získá 100 tisíc dávek vakcíny v první půlce letošního roku. Důvodem tohoto demonstrativního odmítnutí mohou dle některých komentátorů být blížící se volby, v nichž by albánským předákům rozhodně mediálně neprospělo, kdyby jediné získané očkovací látky proti covidu byly darované vládou z Bělehradu, proti níž jinak brojí.

Srbský případ úspěšně rozjeté vakcinace může vyvracet mnohá tvrzení, že bez členství v Evropské unii bychom ještě neměli vakcíny vůbec žádné. Zemi se naopak velmi vyplácí zahraniční politika „všech azimutů“, založená na spolupráci a snaze o dobré vztahy se všemi.

Srbsko za několik měsíců vybudovalo na zelené louce dvě nové nemocnice určené pro pacienty s covidem-19. Na videu nová nemocnice na okraji Bělehradu:

Zde nová nemocnice ve městě Kruševac ve střední části Srbska:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

21:37 Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

Není to tak dávno, kdy se kontroverzní politik a starosta Řeporyjí Pavel Novotný postaral o rozruch …