Pane Babiši, ta je od Vás. Internetem se šíří VIDEO, jak Charanzová řídí europarlament. Vlajky pryč, žádná diskuse, vypínání mikrofonů

01.02.2020 14:14

Předsedající na zasedání Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) zakazuje národní vlaječky a nepohodlným poslancům vypíná mikrofony. Na internetu koluje video, jak česká europoslankyně „jako vzorná svazačka slouží a potlačuje i nejmenší projevy národního cítění“. „S lidmi, jako je Charanzová, jdeme vstříc eurounijní totalitě evropského Superstátu,“ píše se pod videem, které na kanále YouTube zveřejnil uživatel Václav Dvořák.

Pane Babiši, ta je od Vás.  Internetem se šíří VIDEO, jak Charanzová řídí europarlament. Vlajky pryč, žádná diskuse, vypínání mikrofonů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová
reklama

Na půdě europarlamentu se stále řeší, zda mají europoslanci právo mít na stole vlaječky států, které reprezentují. V pondělí 12. ledna předseda Evropského parlamentu David Sassoli vydal svévolné rozhodnutí o zákazu používání státních vlajek v jednacím sále europarlamentu. 

Český europoslanec Ivan David (SPD) nedávno na svém facebooku upřesnil, že v současné době se má situace tak, že vlaječky používají, a předsedající je buď zakazují, nebo předstírají, že je nevidí. „Naposledy nám je zakazovala Charanzová z ANO,“ poznamenal David.

Video s názvem „Charanzová dusí národy v Evropském parlamentu aneb Babiši, tohle je tvoje politika“, které umístil na YouTube Václav Dvořák, budí vášně. Ukazuje, jak jednala s europoslanci Charanzová coby předsedající na plénu Evropského parlamentu ve středu 29. 1. 2020, na jehož začátku vystoupil před svými kolegy bulharský europoslanec Angel Dzhambazki, aby se vrátil k Sassoliho zákazu vlaječek v jednacím sále europarlamentu.

Anketa

Závidíte Britům, že odcházejí z EU?

95%
hlasovalo: 34399 lidí

„Sassoli udělal rozhodnutí ohledně článku 10.3. našeho řádu, který hovoří o tom, že europoslanci musí dodržovat konkrétní řád v plenárním sále a nesměji držet transparenty nebo národní vlaječky ve svých rukou,“ pozvedl Dzhambazki bulharskou vlaječku. „To není jen nějaký transparent, je to symbol. Je to národní symbol. A já si myslím, že zde nemůže existovat žádný zákaz, který by se na národní vlajky vztahoval,“ hájil možnost zachovat si v rámci Evropské unie národní identitu.

„Proto bych rád poprosil konferenci předsedů, aby toto bizarní rozhodnutí zrušila,“ postavil si svou vlaječku Dzhambazki před sebe zpět na stolek se slovy: „Pokud to budete chtít skutečně odstranit, budete muset použít sílu.“ Zdůraznil, že by bylo velmi kontroverzní, kdyby k zákazu vlaječek došlo. Od řady kolegů pak sklidil potlesk.

Na jeho slova Charanzová reagovala již podrážděně. Dzhambazkiho důrazně upozornila, že nehodlá k tomuto tématu otevírat diskusi. Doporučila mu, aby si přečetl stávající pravidla článku 10.3. kde se hovoří o tom, že europoslanci skutečně nesmí mít žádné transparenty. „Obecně musíme respektovat důstojnost shromáždění. A právě proto se předseda parlamentu rozhodl respektovat a dodržovat toto pravidlo,“ řekla.

„Předsedu o tom budu informovat, ovšem nebudeme o tom diskutovat,“ pravila předsedající Charanzová, a odmítla jakékoli pokračování v diskusi na téma vlaječek. „Je to procedurální poznámka? Není to procedurální poznámka? Ne. Ne. Žádná modrá karta, musíme pokračovat,“ upozornila europoslankyni, která se k tématu chtěla také vyjádřit.

Odmítnutá europoslankyně trvala tedy na tom, že chce vystoupit s procedurální poznámkou, a Charanzová ji předala slovo. „Pokud jde o ty vlajky...“ spustila – načež jí Charanzová s vrtěním hlavou zarazila a opakovala: „Žádná diskuse. Žádná diskuse o vlajkách neproběhne.“

Europoslankyně namítla, že den předtím vlajka na tribuně byla. To už jí ale Chranzová vypnula mikrofon – s tím, že nešlo o procedurální poznámku.

O slovo se pak přihlásil další europoslanec. „Pokud jde o náš jednací řád, tato delegace, která byla v podstatě této strany největší ve volbách a představuje 4,5 milionu voličů, dokonce více, než je obyvatelů některých členských zemí, tak byla ignorována...“ spustil europoslanec. Rovněž jeho řeč Charanzová po pár slovech přerušila nekompromisním vypnutím mikrofonu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…