Pane Kalousku, toto není legální. Už se ozval i Člověk v tísni

10.12.2018 16:03 | Zprávy

Analytik Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni opakovaně upozorňuje, že Česko má velký problém v podobě více než osmi set tisíc lidí stižených exekucí. V rozhovoru pro Reflex.cz zdůraznil, že s exekuční gilotinou za krkem dnes žijí už i děti. Prozatím se to bohužel nedaří změnit, protože vymahači dluhů prý uplatňují vliv ve všech stranách. Ránu od Hůleho dostal např. Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pane Kalousku, toto není legální. Už se ozval i Člověk v tísni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Takhle vypadají exekuční polepky

„Nechali jsme si ukrást spravedlnost. Jistým vlivovým, zájmovým skupinám se podařilo ovlivnit systém tak, že se přijaly zákony, které nemají v Evropě obdobu. Kumulace několika základních norem vedla k tomu, že se stalo velmi výhodným vytvářet si drobné dlužníky, kteří mají korunové a desetikorunové dluhy. Na nich se dali vydělat desetitisíce. To je příčina toho, kde jsme teď. Jednoznačně za to můžou politici, kteří přijímají ty zákony,“ začal zostra Hůle.

Vinu přičítá např. exministrovi spravedlnosti Pavlu Němcovi, který zvedl odměny advokátů za bagatelní dluhy. Současně byl akcionářem společnosti, která se zabývala vymáháním dluhů. Právě Němcův krok tento systém posunul tam, kam to vymahačům vyhovovalo. Stejně tak byl Pavel Němce iniciátorem exekučního řádu, který do našeho systému zavedl systém soukromých exekutorů,“ pokračoval Hůle. Soukromý exekutor sám o sobě není problém, ale systém, jaký fungoval u nás podle Hůleho problematický je. Špatné základy prý byly položeny v letech 2000 a 2001, tedy před osmnácti lety.

Aby byl k politikům spravedlivý, prozradil, že před lety sice poslanci a ministři na tento problém zadělali, ale teď se ho jiní politici snaží řešit. „Ať už to byl Chvojka z ČSSD, Helena Langšádlová z TOP 09, Marek Benda z ODS a Honza Bartošek z KDU-ČSL, opravdu lidi z různejch stran se připojili k tomu, aby narovnali tu nespravedlnost, která tu byla, ale zároveň v těch samejch stranách byli zastánci té vymahačské lobby,“ zdůraznil Hůle. Celá řada poslanců jsou advokáti, kteří po odchodu z politiky žijí z právních úkonů a exekuce nabízí spoustu právních úkonů a spoustu práce pro lidi, kteří se v ní mohou pohybovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…