Pane Kocábe, další vtip: Že on vám tu vaši petici napsal tenhle pán...

28.06.2017 6:47

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl i europoslanec Jan Zahradil (ODS) se na svém facebookovém profilu zamysleli nad iniciativou Několik vět 2017, za níž mimo jiné stojí známý hudebník Michael Kocáb, advokát Jan Kalvoda či herec Vojtěch Dyk.

Pane Kocábe, další vtip: Že on vám tu vaši petici napsal tenhle pán...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

"Tak jsem četl těch Několik vět od Mádla, a je jasný, že to napsal Petr Cibulka," napsal k iniciativě, kterou mimo jiné podepsal režisér Jiří Mádl, Jaroslav Plesl.

"Vůbec je zajímavý, jak Petr Cibulka před pětadvaceti lety vizionářsky udal tón současných společenských debat. Málem ho zavřeli do blázince, ale třeba ve vztahu k Rusku byl průkopníkem, jemuž takovej Štětina, Šafr nebo Kalousek nesahají ani po kotníky. Podle mě by měl Cibulka za všechna ta příšerná příkoří a výsměch po roce 1989 dostat od prezidenta metál," dodal Plesl k Cibulkovi.

Europoslanec Jan Zahradil pak byl velmi ironický. "Už zas? A rovnou Několik vět 2017? A co takhle CHARTA 2017? Proč se žinýrovat? Tahle parta stále stejných signatářských jmen má vzácný dar změnit skoro všechno ve svou vlastní karikaturu, i sebe. A tak se může stát, že i když si člověk myslí, že všechen bizár už viděl, náhle spatří k mravní obrodě společnosti vyzývajícího lžidoktora Kalvodu, odejitého před 20 lety z politiky za falešný titul, poté právního zástupce pana Šťávy (Diag Human)," uvedl Zahradil.

Anketa

Podporujete Kocábovu petici Několik vět 2017?

2%
98%
hlasovalo: 22093 lidí

Text je podle něj brilantní snůškou všech možných hysterických klišé. "Samozřejmě se suneme na Východ, do katastrofy, hrozí Rusko, Čína, potřebujeme euro a do 'jádra' EU, prostě volební program TOP 0,9 v padesáté verzi. Ani za naštvání ani za vtipkování to ale už nestojí. Jen lepkavá trapnost," uzavřel kriticky europoslanec.

„Několik vět kdysi bylo napsáno představiteli právě se probouzející občanské společnosti z toho důvodu, že ti lidé chtěli, aby se nastolily ve společnosti nějaké hodnoty: Demokracie, svoboda, lidská práva,“ řekl bývalý poslanec a jeden z autorů současného manifestu Jan Štern. „My jsme nyní sepsali v podobné struktuře Několik vět 2017, ale ne proto, abychom uvedli do povědomí nové hodnoty, ale naopak aby hodnoty, které považujeme za samozřejmé, zůstaly,“ dodal.

Současný manifest uvádí, že se politika i demokratický systém ocitly v krizi. „Ze sovětského vlivu jsme se po listopadu 1989 zdaleka nevymanili. Zašlapávány jsou hodnoty Masarykovy a Havlovy, na nichž náš stát vznikal,“ odkazuje se v dokumentu na prvního prezidenta Československa a na prvního prezidenta samostatného Česka.

Signatáři dokumentu uváději, že Česko technologicky zaostává za vyspělými zeměmi a stalo se montovnou zahraničních firem. Parlamentní strany podle nich neříkají pravdu, ale jen vycházejí vstříc náladám ve společnosti. Prezidenta Miloše Zemana označují za loutku mocenských zájmů Moskvy a Pekingu. Média jsou podle signatářů ovlivňována mocenskými a ekonomickými zájmy a justici se nedaří trestat pachatele ekonomické kriminality.

Manifest vyzývá české strany, aby se přihlásily k západnímu ukotvení Česka a aby otevřely své kandidátky i nestranickým odborníkům. Apeluje na to, aby se země zasazovala o lidská práva, aby podporovala inovace a vzdělávání a aby se reformovala justice, která podle nich poskytuje ochranu korupčníkům. Signatáři dokumentu vyzývají občany, aby volili pouze takové strany, které se k manifestu přihlásí. Jan Kalvoda ze SPIN řekl, že se platforma tímto způsobem zapojí i do volební kampaně.

Platforma SPIN vznikla kolem lidí z okruhu Kroměřížské výzvy, která si kladla za cíl najít vhodného kandidáta na prezidenta. Cílem SPIN je prosadit své vize do programů dalších politických stran. Mezi hlavní programové okruhy platformy patří inovace a spravedlnost.

K prohlášení Několik vět 2017 se přihlásily čtyři desítky lidí. Jsou mezi nimi například hudebník Michael Kocáb, herec a režisér Jiří Mádl, skladatel Vladimír Merta, zpěvák Viktor Dyk nebo předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová.

Celé příspěvky Jaroslava Plesla:

Tak jsem četl těch Několik vět od Mádla, a je jasný, že to napsal Petr Cibulka.

Vůbec je zajímavý, jak Petr Cibulka před pětadvaceti lety vizionářsky udal tón současných společenských debat. Málem ho zavřeli do blázince, ale třeba ve vztahu k Rusku byl průkopníkem, jemuž takovej Štětina, Šafr nebo Kalousek nesahají ani po kotníky. Podle mě by měl Cibulka za všechna ta příšerná příkoří a výsměch po roce 1989 dostat od prezidenta metál.

Celý příspěvek Jana Zahradila: 

Zahradil: Už zas? A rovnou Několik vět 2017? A co takhle CHARTA 2017? Proč se žinýrovat? Tahle parta stále stejných signatářských jmen má vzácný dar změnit skoro všechno ve svou vlastní karikaturu, i sebe. A tak se může stát, že i když si člověk myslí, že všechen bizár už viděl, náhle spatří k mravní obrodě společnosti vyzývajícího lžidoktora Kalvodu, odejitého před 20 lety z politiky za falešný titul, poté právního zástupce pana Šťávy (Diag Human). I ten text je brilantní snůška všech možných hysterických klišé: samozřejmě se suneme na Východ, do katastrofy, hrozí Rusko, Čína, potřebujeme euro a do "jádra" EU, prostě volební program TOP 0,9 v padesáté verzi. Ani za naštvání ani za vtipkování to ale už nestojí. Jen lepkavá trapnost.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…