Pane Sobotko, váš přítel vyvolal problém: Zuřivá reakce z ČSSD na jeho schůzku v restauraci

10.01.2017 9:27

Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš se v jedné z pražských luxusních restaurací sešel s advokátem Radkem Pokorným. Pokorný je považován za člověka, který má blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Schůzka těchto dvou pánů vzbudila značnou nevoli hned u tří z pěti někdejších šéfů Ministerstva spravedlnosti. Servítky si nebrala především exministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD).

Pane Sobotko, váš přítel vyvolal problém: Zuřivá reakce z ČSSD na jeho schůzku v restauraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Považuji za špatné, že se předseda soudu na kuloárových setkáních schází s advokáty, protože pak nemůžete odstranit pocit, že se tam mohou domlouvat věci, které se týkají konkrétních kauz u soudu,“ řekl Lidovým novinám Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09, dříve ministr spravedlnosti za ODS.

Není bez zajímavosti, že stávající ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán deníku na dotaz neodpověděl, ale v minulosti Bureše kritizoval, že se soudce zúčastnil večírku advokátní kanceláře dalšího exministra spravedlnosti Pavla Němce. Pelikán za to Burešovi hrozil dokonce kárnou žalobou, ale nakonec od této myšlenky upustil.

Ke kauze se nevyjádřili ani exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a Daniela Kovářová.

Marie Benešová (ČSSD) na dotaz deníku odpověděla a její odpověď by si Jaroslav Bureš za rámeček nedal. „Pan doktor Bureš je zřejmě nepoučitelný. Určitě se nesetkali, protože by si chtěli popřát hezký den. Advokát zpravidla něco chce. Takto by se neměli setkávat, protože bude pochybnost o jeho nestrannosti. Jestliže tam přijde kauza, na které doktoru Pokornému záleží, bude zpochybněna nestrannost toho rozhodnutí,“ vysvětlila exministryně Benešová.

„Buď si je tak jistý, že se mu nic nemůže stát, anebo ztratil rozpoznávací schopnosti. Co si o tom pak má myslet lid, když se tam řítí takové kauzy jako Rath,“ podivovala se dál. V kauze Davida Ratha sehrál nedávno Vrchní soud důležitou roli, když totálně rozmetal odposlechy jako důkaz proti Rathovi. Při povolování odposlechů nebyly podle soudu splněny všechny zákonné náležitosti, takže je prý nelze připustit jako důkaz.

Podobně to vidí i předchůdkyně Roberta Pelikána ve funkci Helena Válková (ANO). Bureš by se podle jejího názoru neměl na soukromých schůzkách stýkat s vlivnými advokáty. „Kolega Pokorný je spojován s určitým druhem právního lobbismu,“ varovala dáma. Právě kvůli podobným případům Válková volá po zřízení nejvyšší rady soudnictví, která by podobné prohřešky prošetřovala a posuzovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …