Pane premiére, ukažte lidskost a přijměte uprchlíky, žádá petice. Podepsáni Václav Malý, Petruška Šustrová či Břetislav Rychlík

02.06.2015 16:38

Na internetu se objevila petice, která se obrací na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) s žádostí, aby česká vláda přehodnotila svůj postoj k přijímání uprchlíků. „Domníváme se, že současná politika České republiky není v souladu se základními principy lidskosti a poškozuje náš stát politicky i ekonomicky,“ píše se v úvodu petice, kterou už podepsaly takové osobnosti, jako například biskup Václav Malý, novinářka Petruška Šustrová, spisovatel Jáchym Topol nebo režisér Břetislav Rychlík.

Pane premiére, ukažte lidskost a přijměte uprchlíky, žádá petice. Podepsáni Václav Malý, Petruška Šustrová či Břetislav Rychlík
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Autoři petice, kterými jsou Anna Hradilková (asistentka pedagoga), Magdalena Martinovská (grafička) a Michaela Valentová (referentka), se domnívají, že naše země by měla přijmout svůj díl odpovědnosti za řešení obrovské humanitární katastrofy, kterou v současné době jsou nuceny řešit naše partnerské země.

Bavorsko loni přijalo téměř 26 tisíc urpchlíků

Za příklad dávají autoři petice sousední Bavorsko, které je srovnatelné velikostí a počtem obyvatel s Českou republikou. To prý jen v loňském roce přijalo 25 667 žadatelů o azyl. „Daří se to nejen díky činnosti charitativních organizací a stovkám dobrovolníků, ale i díky jasnému postoji vedení státu Bavorsko,“ uvádí se v petici.

Ta také upozorňuje na odpovědnost české vlády. Je na ní, zda „bude nadále podléhat iracionálním obavám části veřejnosti a přejímat xenofobní postoje“ nebo sama učiní kroky potřebné pro to, aby naše společnost byla schopna přijmout lidi, kteří pomoc v tuto chvíli potřebují.

Je rozdíl, jestli migrace bude probíhat živelně nebo řízeně v rámci spolupráce zemí EU

Navíc: S postupující globalizací prý není současná vlna migrace přechodným jevem, ale pravděpodobně dlouhodobým trendem. „Je však velký rozdíl, zda bude probíhat živelně nebo řízeně v rámci spolupráce států Evropské unie,“ upozorňuje petice.

Petice po vládě také chce, aby se jasně vyjádřila, jak chce podle Sobotkových slov pomáhat „uprchlíkům v místě jejich současného pobytu – tedy co nejblíže jejich skutečnému domovu, a to včetně podpory zemí, které tyto uprchlické populace hostí (například Jordánsko a Turecko)“. „Myslí se tím i území, která ovládl Islámský stát a na nichž už nemohou působit ani statečné humanitární organizace? Vyhlásí snad vláda Islámskému státu válku a pošle do Sýrie českou armádu?“ ptá se petice poněkud ironicky.

Petice po vládě také chce, aby se jasně vyjádřila, kolik uprchlíků je podle ní schopna Česká republika přijmout, pokud odmítá návrhy Evropské unie na stanovení kvót pro jednotlivé země.

Kromě již zmíněných známých osobností tuto výzvu podpořily také novinářka Petra Procházková, socioložka Jiřina Šiklová nebo zástupkyně starosty MČ Praha 6 Petra Kolínská.

Celý text petice je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…