Pane profesore, pojďte do toho s námi. Babiš láká Jana Švejnara

20.05.2015 7:35

Hnutí ANO v čele se svým předsedou Andrejem Babišem láká profesora a někdejšího kandidáta na prezidenta z roku 2008 Jana Švejnara, aby pomohl sestavit dlouhodobou vizi pro Českou republiku. Babiš to vysvětluje tím, že je to výborný teoretik, zatímco on je spíše praktik. Švejnar nyní působí na prestižní univerzitě v New Yorku. Píší Hospodářské noviny.

Pane profesore, pojďte do toho s námi. Babiš láká Jana Švejnara
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar, kandidát na prezidenta

„Pan Švejnar je člověk z akademického světa, kapacita, uznávaný a oceňovaný profesor. Prostě vynikající teoretik, zatímco já jsem spíš ten praktik,“ popsal Babiš Švejnara s tím, že usiloval o jeho působnost již před parlamentními volbami. Tehdy chtěl, aby se tento Čechoameričan stal ekonomickou tváří jeho hnutí.

Švejnar však nemíní, že by měly zatím nastat užší vazby mezi ním a hnutím ANO. „Zatím jsme se s panem minstrem na ničem nedohodli. Mluvili jsme o potřebě vize, strategie,“ řekl Švejnar.

Babiš po parlamentních volbách dosadil Švejnara do čela dozorčí rady Aeroholdingu, ten mu to prý vrátil tak, že ho provedl po Spojených státech amerických při jeho nedávné návštěvě, dokonce mu dojednal setkání s držitelem Nobelovy ceny za ekonomiku Josephem Stiglitzem, nakonec se však neuskutečnilo z důvodu nemoci Stiglitze.

Ministr financí upozorňuje na to, že je potřeba, aby stát měl nějakou strategii do budoucna na dvacet až třicet let. Snaží se kvůli tomu sestavit speciální tým, který by mu pomohl. „Inspiroval jsem se v USA u hnutí No Labels, které podobnou agendu dává dohromady pro Ameriku. I my bychom si měli udělat normální revizi, jaký je tady investiční potenciál, kulturní památky, dopravní infrastruktura, školy, energetika. Říct si, jaké vlastně chceme mít hospodářství, školství nebo zdravotnictví v roce 2030 nebo 2040,“ uvedl Babiš své plány.

Podle Hospodářských novin by v případě Švejnarova kývnutí na Babišovu nabídku byl již druhým mužem z „havlovského světa“ v hnutí ANO. Prvním je Jan Macháček, který je bývalý disident a signatář Charty 77, později se stal předsedou správní rady Knihovny Václava Havla a nyní dělá šéfa think-tanku hnutí ANO. Švejnar dělal v dobách, kdy byl Havel prezidentem, jeho ekonomického poradce.

Je prý možné, že Babiš dokonce počítá se Švejnarem jako s budoucím kandidátem na prezidenta ve volbách, které se uskuteční v roce 2018. Ani jeden z nich se však nechtěl k věci vyjadřovat s tím, že je to ještě daleko.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…