Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

21.5.2022 8:54 dop. | Ze sítí

Kabinet Petra Fialy rozevřel svůj „Deštník proti drahotě“, který má pomoct lidem vůči rekordnímu zdražování; zatím ale vyvolává spíše pozvednuté obočí. Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura upozornil, jak tento vládní projekt funguje v praxi a označil jej za další „blamáž“ na české občany.

Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura řeční ve sněmovně

Lídr jedné z opozičních stran Tomio Okamura na sociální sítí sdílí příběhy, jak sociální dávky fungují v praxi: „Web Novinky dnes informuje o 90leté seniorce paní Marii, která bydlí sama, a v zoufalství ze zdražování na základě vládní výzvy požádala o příspěvek na bydlení. Paní Marie se prokousala složitým mnohastránkovým formulářem a byla jí přiznána dávka 115 Kč měsíčně!“

Druhý příběh je od bývalé klientky zkrachovalé Bohemia Energy. „Platila jsem za plyn měsíční zálohy 3700 korun měsíčně, celková výše měsíčních záloh byla zhruba 6000 Kč,“ popisuje Novinkám paní Marie svůj příběh. Nový dodavatel energií jí následně po podpisu smlouvy vyměřil zálohy 8270 korun. „Moje celkové náklady na bydlení – tj. zálohy na plyn, elektřinu a vodu – činí měsíčně 13.160 korun,“ přibližuje.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„To je nově vládou přestavený ‚Deštník proti drahotě‘ v praxi!“ píše ve svém facebookovém komentáři Tomio Okamura. „K tomu lze dodat již jen jedno – ať podá vláda Petra Fialy DEMISI!“ dodává.

Rekordní zdražování podle jeho slov tvrdě poškozuje české občany a znehodnocuje jejich úspory. Podle hnutí SPD je nutným krátkodobým řešením této neudržitelné situace snížení daně z přidané hodnoty zejména u energií, pohonných hmot a základních potravin, kde by měla být tato DPH dočasně úplně zrušena. Ruku v ruce s tím by mělo jít i zastropování cen u těchto komodit. Tato opatření již před časem přijaly vlády mnoha evropských zemí.
 
Dlouhodobým řešením extrémního zdražování je pak odstoupení České republiky od šíleného plánu EU „Green Deal“, odstoupení ze spekulativního systému obchodování s emisními povolenkami a ukončení vývozu u nás vyrobené levné elektřiny na mezinárodní burzy. Zároveň je třeba do budoucna zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky.

Na webu destnikprotidrahote.cz vláda představila řadu cílených opatření, která mají lidem ulevit od obrovského nárůstu cen. Na pomoc má připraveno téměř 100 miliard korun.

Radí zde seniorům, rodinám s dětmi, ohroženým skupinám obyvatel, ale i firmám a podnikatelům, jak mohou žádat o pomoc při zdražování energií a potravin.

Také stínová ministryně financi Alena Schillerová (ANO) označuje „deštník“, který má chránit proti drahotě, za „děravý“. Její výpočty navíc prý ukazUjí, že na pomoc lidem vláda neuvolnila 100 miliard korun, reálná částka je podle ní 19,7 miliard korun.

Vládní „Deštník proti drahotě“ už schytává kritiku nejen z řad opozice. K tomu, nakolik vládní „deštník“ skutečně chrání před „drahotou“, se vyjádřil exministr financí Miroslav Kalousek. „Nelze chránit lidi před drahotou roztáčením inflační spirály,“ kritizuje Fialův kabinet za některé představené kroky. Po jednom z představených opatření „proti drahotě“ pak rovnou zanechal vzkaz premiérovi Petru Fialovi (ODS); vzkazuje mu, že tím krokem vláda rozpoutá další zdražování.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začali jsme se tomu hrozně smát.“ Langšádlová a Richterová terčem posměchu. Ale pak humor přešel

16:16 „Začali jsme se tomu hrozně smát.“ Langšádlová a Richterová terčem posměchu. Ale pak humor přešel

Občanská aktivistka Jana Jochová z Aliance pro rodinu byla hostem pořadu XTV.cz. Ministryně Helena L…