Paní Marksová rozjela neziskovku s odsouzeným podvodníkem. Zahučelo čtrnáct milionů

26.05.2018 7:29

Dnešní vydání MF Dnes píše o neziskovce nazvané Místní sociální služby. Tato nezisková organizace, jejíž záměr zaštítila i Michaela Marksová (ČSSD), měla školit nezaměstnané jako pečovatele o staré a nemohoucí.

Paní Marksová rozjela neziskovku s odsouzeným podvodníkem. Zahučelo čtrnáct milionů
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michaela Marksová v Lidovém domě

Bohulibý záměr měl financovat mimo jiné stát svými dotacemi. Marksová zasedla v roce 2013 ve správní radě neziskovky, a to spolu s Martinem Zemanem. Mužem, jenž už dříve dostal podmínku za zpronevěru. Místní sociální služby dostaly poté například finanční injekci od jihomoravského úřadu práce, kdy získaly více než 18 miionů korun dotací. 

Projekt však neskončil dobře. V loňském roce dostal Zeman pětiletý trest od brněnského krajského soudu. Měl se dopustit dotačního podvodu. 14 milionů totiž zmizelo v nenávratnu. A podpis pod rozpočtem organizace měla mít i Marksová. Ta v celé kauze vystupuje ale jen jako svědek.

„Vykonávala jsem tam zcela dobrovolnou symbolickou funkci bez nároku na korunu odměny, nikdy jsem se neúčastnila žádné konkrétní práce. Projekt jsem vždy považovala za dobrý, ale jak je vidět, mýlila jsem se,“ uvedla Marksová, jež z projektu odešla krátce poté, co se stala ministryní práce. To znamená v roce 2014. 

Kromě 14 milionů ještě finanční úřad vymáhá dvacetimilionovou pokutu za porušení podmínek dotací. 

„Milionové subvence úřad práce totiž poskytl pod podmínkou toho, že za ně neziskovka nakoupí 97 aut, která pak budou sloužit vyškoleným ošetřovatelům. Na nákup vozů ve skutečnosti šel jen zlomek peněz. Většinu z aut totiž Místní sociální služby pořídily na úvěr. Miliony korun tak následně odtekly neznámo kam,“ píše MF Dnes a zmiňuje i obhajobu Zemana, který tvrdí, že finance použil na nezbytný provoz spolku.  

Zeman si kromě spolku ale založil ještě firmu s ručením omezením, jež neziskovce poskytovala služby. Zeman mimo jiné sám se sebou uzavřel smlouvu na pronájem místností, zajišťování techniky nebo školení. 

Celý Zemanův plán byl přitom od začátku pochybný. Jihomoravští ošetřovatelé totiž proti tomu protestovai s tím, že v kraji již hustá síť pečovatelů existuje. Záměr Zemana udělat ošetřovatele hned z devíti stovek nezaměstnaných v Jihomoravském kraji se sedmdesátimilionovou dotací jim tak přišel zbytečný, či spíše nebezpečný pro tehdejší stávající pečovatele. Aby byl projekt reálný, muselo by totiž o práci přijít všech šest stovek současných pečovatelů. Nebo by počet klientů musel okamžitě narůst o 165 procent.  

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce nyní po Zemanovi vymáhat zpátky vyplacené dotace. „Jestli Zeman skutečně stráví roky ve vězení, by podle odvolacího Vrchního soudu v Olomouci mělo být jasné už za několik týdnů,“ dodává MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

22:02 Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

Jako již každý čtvrtek, ani dnes nebyli diváci TV Barrandov ochuzeni o názory prezidenta Miloše Zema…