Panikařili. Nevhodní kandidáti. Proč prý nakonec prohrála Le Penová

10.07.2024 11:51 | Zprávy

V prvním kole francouzských parlamentních voleb Marine Le Penová se svým Národním sdružením výrazně uspěla a spolu s Jardanem Bardellou na čele kandidátky se stala jasnou vítězkou. Ale po kole druhém, které proběhlo o pár dní později, se Národní sdružení ocitlo až na třetím místě. Jak je to možné? Důvody jsou v podstatě 4. Včetně přílišné arogance některých členů Národního sdružení.

Panikařili. Nevhodní kandidáti. Proč prý nakonec prohrála Le Penová
Foto: Reprofoto: France24
Popisek: Marine Le Penová

Po prvním kole francouzských parlamentních voleb to vypadalo, že Národní sdružení (RN) Marine Le Penové a jejího mladého příbuzného Jardana Bardelly může obsadit v Národním shromáždění nadpoloviční většinu křesel a mohlo by sestavit jednobarevnou vládu.

Jenže druhé kolo parlamentních voleb zamíchalo kartami natolik, že RN skončilo až třetí. Strana zaznamenala úspěch, protože získala 126 poslanců z 577 dostupných křesel, což je nejlepší výsledek v historii hnutí i jeho předchůdce – Národní fronty. Ještě v roce 2007 Le Penová a její kolegové nedrželi ani jedno jediné poslanecké křeslo. V roce 2012 měla strana jednoho poslance.

Přesto mohl být výsledek RN ještě mnohem lepší. Server Politico se pokusil odpovědět na otázku, proč Marine Le Penová nakonec neslavila větší úspěch.

Osmadvacetiletý Jardan Bardella po vyhlášení výsledků voleb vystoupil na veřejnosti a prohlásil, že i on udělal během kampaně řadu chyb, a proto za výsledek strany přijímá svůj díl odpovědnosti. Louis Aliot, starosta Perpignanu, který v roce 2022 neuspěl ve stranickém klání proti Bardellovi, zkritizoval způsob, jakým se sestavovala kandidátka. Server Politico k tomu doplnil, že v řadě poslaneckých obvodů Národní sdružení nasadilo nevhodné kandidáty, kteří jen těžko mohli uspět v souboji se středovými kandidáty prezidenta Emmanuela Macrona nebo kandidáty levicové Nové lidové fronty, která volby nakonec vyhrála. Ale nezískala většinu.

„Ukázalo se, že mnozí z kandidátů (RN) nejsou vhodní – buď proto, že byli neprofesionální, nebo v některých případech pronášeli rasistické či xenofobní poznámky,“ napsal server Politico s tím, že mediální server Mediapart poskládal 106 kandidátů RN, kteří v minulosti pronesli různé nenávistné či konspirační poznámky. Jeden z kandidátů se dokonce nechal zvěčnit s nacistickými symboly.

„Jiní byli zachyceni v panice nebo neschopni argumentovat v debatách organizovaných místními televizními stanicemi. Tato videa posloužila jako připomínka dvou nedostatků, které po léta odrazovaly voliče od předávání moci francouzské krajní pravici: nenávisti a neschopnosti,“ rozváděl dál myšlenku server Politico.

Kdyby se kandidáti dalších politických stran nespojili proti kandidátům Le Penové, někteří z těch, kteří měli na triku přešlap, mohli i tak uspět. Ale ve francouzské politické tradici platí, že proti možnému úspěchu Le Penové a jejích kolegů, francouzská média i Politico o nich mluví jako o „krajní pravici“, je třeba se spojit. Tak se také stalo a v tu chvíli neměli kandidáti Národního sdružení s xenofobním výrokem v repertoáru šanci.   

Jardan Bardella v reakci na konečné výsledky voleb také prohlásil, že RN projde reorganizací. A Marine Le Penová ujistila své příznivce, že nepřirozené spojení levicové fronty s Macronovými centristy jen na nějaký čas oddálilo nevyhnutelný úspěch RN.

Také novinářka Françoise Bouceková v komentáři pro server britského listu The Guardian uvedla, že strana Le Penové těmito volbami nikam nezmizela, naopak posílila a neuspěla jen proto, že se proti Le Penové spojila drtivá většina ostatních politických hráčů.

A v jedné věci toto spojení ostatních politických hráčů Le Penové pomůže. V kandidatuře na prezidentku. „Le Penové aspirace na třetí šanci na prezidentský post v roce 2027 jsou na dobré cestě,“ poznamenala.

Také server India Today tvrdí, že hlavním důvodem neúspěchu Marine Le Penové byl vznik široké politické fronty proti RN ve druhém kole parlamentních voleb. Ale vedle toho server India Today upozorňuje na některé arogantní výroky zástupců Národního sdružení, kteří si mnohdy počínali až příliš sebevědomě a už se cítili v roli vítězů voleb.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

18:02 „Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

Jako „nový kluk na sídlišti“ se v Praze představuje organizace GLOBSEC. Na přelomu srpna a září se z…