Papež František by prý měl rezignovat. Za hodně ošklivou věc

28.08.2018 17:51

Papež František čelí obvinění, že kryl pedofilní kauzu spojenou s vlivným americkým kardinálem Theodorem McCarrickem. Bývalý velvyslanec Vatikánu ve Spojených sátech Carlo Maria Vigano nyní vyzval Svatého otce, aby rezignoval.

Papež František by prý měl rezignovat. Za hodně ošklivou věc
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František
reklama

Obvinění ze zneužívání dětí provází katolickou církev desítky let. Obvykle se však jednalo o řadové členy církve. Případ Theodora McCarricka je však odlišný. Už jenom tím, že osmaosmdesátiletý muž byl kardinálem a významným hlasem nejenom americké katolické církve. Vigano nyní tvrdí, že papeže Františka o důkazech, svědčících o vině McCarricka, informoval již před pěti lety, ale Svatý otec vše ignoroval.

Nyní Vigano žádá papežovu rezignaci. „Papež František by měl být prvním, kdo by měl odstoupit a ukázat cestu i dalším kardinálům a biskupům, kteří pedofilní skandál McCarricka kryli,“ cituje CNN z prohlášení arcibiskupa Vigana. Papež František se však k jeho výzvě odmítl vyjádřit. Pouze prostřednictvím svého nedělního tiskového prohlášení sdělil, že k němu „neřekne ani slovo“. Nicméně dodal, že později se nejspíš přece jenom vyjádří.

„Papež František věděl, že je McCarrick predátorem, který má na svědomí mnoho takových činů, minimálně od 23. června 2013. Přesto, že měl všechny informace o jeho zkaženosti, kryl jej až do hořkého konce. Teprve až tehdy, kdy byl přinucen po tlaku médií k reakci, podnikl příslušné kroky. Ale pouze proto, aby si uchoval svůj příznivý mediální obraz,“ uvedl Vigano, který v roce 2016 dovršil hranice 75 let a odešel do důchodu.

Vedle samotného papeže obvinil z krytí McCarrickových hříchů také jeho nástupce, kardinála Donalda Wuerliho. Nicméně washingtonský kardinál ve vydaném prohlášení vše odmítl. Tvrzení Vigana však naproti tomu potvrdil texaský reverend Joseph E. Strickland. „Jde sice stále jen o obvinění, ale jako pastýř věřím, že je lze považovat za důvěryhodná,“ napsal v dopise adresovaném členům tamější diecéze Tyler v Texasu.

Katolická církev ve Spojených státech se ve svém názoru na obvinění, vznesené proti papeži Františkovi Viganem, rozdělila. Na stranu Svatého otce se ve svém společném prohlášení postavili představitelé katolické církve z Newarku a kardinál Joseph W. Tobin. „Jsme šokováni, smutní a zoufalí z obvinění, která proti papeži Františkovi Vigano vznesl. Něco takového nepovažujeme za krok, který přispěje k pomoci obětem sexuálního zneužívání.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…