Papež František slouží svou první slavnostní velikonoční mši

31. 3. 2013 11:57

Papež František v neděli slouží před desítkami tisíc věřících na Svatopetrském náměstí svou první velikonoční mši v úřadu hlavy katolické církve. Bohoslužba je vrcholem velikonočních oslav, svět čeká také na tradiční velikonoční poselství a požehnání Městu a světu (Urbi et orbi). To papež pronáší po poledni SELČ v desítkách jazyků, v minulých letech mezi těmito jazyky byla i čeština a slovenština.

Papež František slouží svou první slavnostní velikonoční mši
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

Nedělní Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Mše na slavnostně vyzdobeném prostranství před Svatopetrským chrámem začala po 10.00 SELČ, za chladného počasí jí přihlíží několik desítek tisíc lidí z celého světa.

Velikonoční neděle je hlavním svátkem církevního roku. Papež v sobotu večer sloužil velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra, a v homilii během nich vyzval věřící, aby "vpustili vzkříšeného Ježíše do svého života". Totéž poselství zopakoval ve svém dnešním vzkazu na sociální síti Twitter. "I když jsi až dosud byl vzdálen Bohu, učiň malý krůček: on tě přijme s otevřenou náručí," stojí v něm dále.

Během dopolední mše papež nepronese žádné kázání, na věřící se obrátí až po jejím skončení. Z balkónu svatopetrské baziliky pronese velikonoční poselství - to jeho předchůdci každoročně využívali jako příležitost vyjádřit znepokojení nad konflikty a popřát mír celému světu. Zazní také požehnání Městu a světu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Fuj! Lenin... Český mládežník vyjel do Ruska. Plival tam z okna i na louce a ze všeho měl hroznou srandu

10:35 VIDEO Fuj! Lenin... Český mládežník vyjel do Ruska. Plival tam z okna i na louce a ze všeho měl hroznou srandu

Mladý youtuber Karel Kovář alias Kovy je vzorem pro desítky tisíc dospívajících Čechů. Kovy, který l…