Papež může zastavit církevní restituce, věří Procházková

6. 7. 2013 15:27

Spisovatelka Lenka Procházková je veřejnosti známa také jako tvrdá odpůrkyně majetkového vyrovnání státu s církvemi. Svůj nekompromisní postoj vůči tomuto kroku zopakovala také dnes na Staroměstském náměstí v Praze před zhruba stovkou posluchačů v den výročí upálení Jana Husa. Když restituce nezastavil Parlament ani Ústavní soud ČR, mohl by tak podle spisovatelky učinit papež František.

Papež může zastavit církevní restituce, věří Procházková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podle Procházkové je to velké okradení českého státu hlavně katolickou církví
reklama

"Papež je nejvyšší správce veškerých majetků. Když řekne, to nebereme, to nechte českému státu, není nikoho, kdo by to zvrátil. Proto mu píšeme," řekla jedna z pořadatelek a signatářka dopisu pro papeže Lenka Procházková. Podle ní jde o jednu z posledních možností, jak restituce zastavit. Ústavní soud je totiž rozhodnutím z června ponechal v platnosti.


Dopis se stovkami podpisů má celkem tři strany a je přeložen také do španělštiny

Nejvyšší hlava římskokatolické církve prý může odmítnout jak peníze, tak i majetky, které by se jí měly vrátit. Celkem jde o majetek za více než 134 miliard. "Je to právní zmetek. Je to zákon, který neměl být schválen a musí být nějakým způsobem zrušen," zhodnotila právní úpravu pořadatelka.

Pořadatelé se papeže rozhodli oslovit kvůli jeho názorům, že církev má být chudá a pro chudé. "My mu píšeme, jak se chovají církevní hodnostáři tady v Čechách. Církev je především kořistnická, čímž popírá odkaz Ježíše. Jí jde jenom o moc," zdůraznila Procházková.

Fotogalerie: - Demokratická komedie

Na Staroměstském náměstí proběhl protest proti cír...
Protest se konal na výročí upálení mistra Jana Hus...
V závěru byla akce vskutku bizarní
Ponert se rád slyší
Mistr Hus zatím konkurenci nemá
Nemusí se obávat ani lidských soch


Dopis se stovkami podpisů má celkem tři strany a je přeložen také do španělštiny. Předat jej půjde ze Staroměstského náměstí na Hradčanské náměstí celý průvod. "Oni to pak pošlou do Vatikánu, doufám. Samozřejmě se jistíme ještě jinou cestou," uvedla spisovatelka a signatářka Charty 77 Procházková. Podle ní se římskokatolická církev musí změnit, aby mohla celosvětově přežít a i nadále fungovat. "Tento papež se mi zatím jeví jako reformátor a jako statečný člověk," dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…