Párek za 50 Kč, pár Němců, bída. A trhovec řekl, co vás čeká

10.04.2023 5:27 | Reportáž

Nikde nikdo. Párek v rohlíku za 50 Kč, klobása za 120 Kč. Větší vejce za 10 Kč, cena menšího vejce 8 Kč. Pár řvoucích, už dopoledne podroušených Němců. Místní, kteří procházejí přes náměstí a už se ani ze zvědavosti nezastavují, neboť celý koncept trhů na plzeňském náměstí už znají nazpaměť, protože se roky nemění. Opodál by mohlo být optimističtěji, protože farmářské trhy jsou povětšinou slušně zastoupeny. Ale o Velikonocích, kde by měly být doslova žně, žádná sláva.

Párek za 50 Kč, pár Němců, bída. A trhovec řekl, co vás čeká
Foto: Václav Fiala
Popisek: Farmářské trhy o Velikonocích v Plzni

Trhy v průběhu dne jsou víc než poloprázdné. Trhovci prý platí organizátorovi akce, který ji obratně vysoutěžil už před drahnou dobou.

Lidičky, (ne)kupujte

Také proto je prý párek v rohlíku „jen“ za 50 Kč. A opečená klobása za 120. Nemáme si vůbec stěžovat, jinde je prý páreček za pětasedmdesát a lidé kušují a papkají, jako kdyby se nic nedělo. V Plzni to je „na stojáka“, ale bez lidí.

„Proč bych tady kupovala předražené houně,“ konstatuje důchodkyně Eva, která se sem zašla podívat z jednoho okolního krámku. Zavřela a basta. Stejně lidé nechodili. Cedulka Přijdu hned to prostě jistí. Ostatně, je „prduch“, tedy pracující důchodce, a za ty její peníze by ty cetky v krámě prý stejně nikdo jiný nehlídal. „Maďarské uzeniny jsem viděla už u Alberta na stánku a divím se, že jim to takhle hygiena nechá. Ale asi mají předplaceno,“ významně pomrkává a šine si to dál.

Trhy na plzeňském náměstí. Foto: Václav Fiala

Nebýt nevzhledného kolotoče, který táhne děti a s nimi i jejich rodiče, bylo by tu liduprázdno. Ani skupinky Němců, kteří se potloukají po náměstí, velké kšefty neudělají.

„Už i oni obracejí každé euro a mnohdy jsme pro ně dražší než tam doma,“ říká jedna z trhovkyň, která nechce být jmenována. „A chtějí vysázet zpátky všechno, do korunky. Dýška už neletí. Kdo sem jde na brigádu prodávat a myslí, že si bokem přivydělá nějaký ten bakšiš, tak je na omylu. A našinci už teprve ne, ti škudlí víc než Skotové.“

Na farmářských trzích se netrhlo. Bejvávalo…

To samé, jak se říká v bledě modrém, je na sousedících farmářských trzích, které organizuje jedna nezisková společnost. Každou sobotu od jara do pozdního podzimu tady najdete masové i mléčné produkty, pečivo a sem tam nějakou tu zajímavost. Tradiční šumavská vejce z volného chovu, kus za desetikorunu za větší vejce, za 8 korun menší vejce. Bývalo tu našlapáno. Nyní, o Velikonocích, se velké nákupy nedějí. Buď už lidé mají nakoupeno, nebo šetří. Či vyjeli někam pryč z civilizace.

Do toho ještě nevlídné počasí a i tam, kde bývají tradičně desítky lidí v jednom zástupu a šiku, tak teď je tu pár choulících se občanů, spíše mladšího či středního věku.

Vždy bývala veliká fronta u zeleniny nebo u květin. A není. Kytičky lidé kupují nejen ve vzdáleném Polsku, ale dokonce prý i v sousedním Bavorsku. I tam jsou levnější. Alespoň tedy ty balkónové, ale třeba i kořenící bylinky a dokonce i „pokojovky“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

podáte rezignaci pane ministře Rakušane

Pane ministře obhajujete neobhajitelné. Po skutečnostech, které se veřejnost dozvěděla prostřednictvím MF dnes je na místě vaše rezignace. To, že policisté přišli na fakultu a šli jen do prvního patra, dál je to nezajímalo, i když už měli povědomost o tom, že hledaný je vrah, a ten se skutečně nachá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

nejen zde je vidět, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusečeněk , 10.04.2023 7:47:54
že rozdíly mezi touto zvrácenou formou demokracie a otrokářstvím, sice jsou, ale jen kosmetické, 5% největších gaunerů má ráj na zemi,90% majetků, otroky, era, paláce, politiky jako slouhy, bezpracný komunismus, na který naoko nadávají, ale pro obyčejné lidi,je to očistec, peklo na zemi- k tomu jsme krok od hladmortu,války, islamizace, boží trest za debilní zvonění

|  12 |  0

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…