Paroubek odkryl původ rozkolu v ČSSD a ohledně války Zemana a Sobotky přidal varování

1. 2. 2016 22:05

Současné mediální přestřelky prezidenta a premiéra oslabují sociální demokracii a jsou cestou do pekel, varuje bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Paroubek odkryl původ rozkolu v ČSSD a ohledně války Zemana a Sobotky přidal varování
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Paroubek nejprve upozorňuje na to, že pokud dnes Miloš Zeman hovoří o tom, že ČSSD vytáhl ze sedmi na třicet dva procent a že jiní to teď kazí, „je to pravda, ale také to pravda není“.

ČSSD již za vedení Jiřího Horáka, tedy před příchodem Zemana, dosáhla devíti procent volebních preferencí. „Tím nechci říci, že kdyby do čela ČSSD přišel kdokoliv, vytáhl by ji do pozice 32% strany. Ale ČSSD byla v zásadě stranou s obrovským volebním potenciálem,“ píše Paroubek. Vadou na kráse vítězství sociální demokracie vedené Zemanem ve sněmovních volbách v roce 1998 bylo, že ve sněmovně neexistovala levicová většina, což Zemana donutilo k politickému spojení s pravicovou ODS Václava Klause.

Pokud Zeman mluví o neumětelství, měl by se mírnit

Paroubek upozorňuje, že všechny další volby, u kterých Zeman asistoval jako předseda ČSSD, tedy volby komunální, krajské i senátní, skončily prohrou, anebo ve většině případů katastrofální prohrou.

„Pokud M. Zeman hovoří o neumětelství, měl by se tedy přece jen trochu mírnit,“ rýpl si Paroubek do prezidenta.

Bývalý lídr sociální demokracie se zamýšlí také nad kořeny Zemanova nepřátelství k některým sociálnědemokratickým politikům. Podle Paroubka byl sice Vladimír Špidla vynikající ministr práce, ale jen „slabounký lídr ČSSD, který se třásl při pomyšlení, že na Hradě bude sedět prezident Zeman“.

Špidla se Zemana na Hradě bál

Podle Paroubka se Špidla obával, že Zeman bude z Hradu přes svého kancléře Šloufa řídit sociální demokracii. „To byla prapříčina toho, proč se významná skupina sociálně demokratických poslanců i senátorů rozhodla sabotovat Zemanovu volbu. No a Zeman a jeho stoupenci v ČSSD poté zahájili guerillové operace proti „královrahům“ a obě skupiny přivedly, rukou společnou a nerozdílnou, sociální demokracii k největší volební katastrofě v jejích dějinách,“ píše Paroubek. Volební katastrofou míní fakt, že ČSSD získala v evropských volbách v roce 2004 pouhopouhých 8,78 %.

Paroubek poukazuje na to, že když v dubnu 2005 přebíral faktickou odpovědnost za vedení ČSSD, měla tato strana díky společnému úsilí obou zájmových skupin v ní ve volebních preferencích pouhopouhých 10 %. „Během 13 měsíců jsem pozici strany stabilizoval, dohodl se s M. Zemanem na společném postupu (to, že M. Zeman v říjnu 2006 již hledal svou vlastní cestu, mě zpětně vzato už nepřekvapuje) a strana získala téměř třetinu hlasů voličů. Byl to lepší volební výsledek nežli ten Zemanův osm let předtím,“ pochlubil se Paroubek svým tehdejším úspěchem.

Polemika Sobotky se Zemanem bude ČSSD dál oslabovat

Pokud Zeman popisuje dnešní situaci, kdy je ČSSD podle Paroubka reálně na 16–18 % volebních preferencí, zdaleka to neznamená, že stav, kdy ČSSD měla přes 30 %, byl jaksi trvalý. „A že je možné na něj navazovat buď zcela oportunistickou politikou Sobotky, anebo poněkud archaickou a staromódní politikou M. Zemana,“ myslí si Paroubek.

V každém případě si exšéf ČSSD myslí, že polemika Sobotky a Zemana bude sociální demokracii dále oslabovat. „Je to cesta do pekel. Oslabení ČSSD koneckonců neposlouží ani Zemanově pidistraně SPO, která namísto předchozích 1,2 % hlasů bude mít v těch příštích volbách třeba 1,5 %, a sociálnědemokratické hlasy jaksi volně přejdou k hnutí ANO, ke STAN a také ke komunistům,“ předvídá Paroubek.

Na druhou stranu prý má Zeman pravdu v tom, pokud hovoří o Sobotkově neumětelství. „Ale pokud jde o výkon ČSSD v letošních krajských volbách, který očekávám někde mezi 13–15 % hlasů, je výkonem, který plně odpovídá volebnímu výsledku dosaženému v krajských volbách v zemanovských časech,“ předvídá Paroubek.

Lidé jako O. Novotný Sobotku do konfrontace s prezidentem přímo ženou

Výsledek, kterého ČSSD dosáhla ve volbách v roce 2006 (32,32 % ve sněmovních volbách) a v roce 2008 v krajských volbách (35,85 %) či 23 mandátů v senátních volbách, je podle Paroubka nyní nedosažitelný. „Tedy se současnou personální výbavou ČSSD, s jejím poněkud zastaralým programovým arzenálem, s marketingovými prostředky, které byly překonány dobou, i s matnými výkony některých ministrů (Dienstbier, Valachová, Marksová Tominová),“ tvrdí Paroubek.

Současné vedení ČSSD ztělesňované dvojicí Sobotka – Chovanec prý nějaké změny politického postupu není schopné. „A M. Zeman svým soustředěným bombardováním pozic Sobotky politické pozice této strany rozvrátí. Nejbližší Sobotkovo okolí by mělo svému předsedovi vysvětlit, že by měl konfrontaci se Zemanem omezit. Obávám se, že lidé jako O. Novotný Sobotku do konfrontace s prezidentem přímo hecují,“ uzavírá Paroubek své zamyšlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

9:24 To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

Český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, hudebník a otec dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké…