Partička placená uhlím se rozhodla, že preventivně nasere občany... Jiří X. Doležal ohromil výkladem, kdo může stát za páteční blokádou Prahy

10.10.2019 8:46

Blokovat dopravu? „Eko-extremisté si občany berou jako rukojmí,“ říká o plánovaných protestech místopředseda SPD Radim Fiala. A vyzývá policii, aby proti aktivistům z Extinction Rebellion zasáhla. Mluvil i o spojení Grety Thunbergové a tohoto hnutí. A právě kvůli tomu se do něj pustil Jiří X. Doležal z Reflexu. „S pořádáním blokád nemá nic společného,“ říká. A ptá se: „Jsou ty blokády skutečně nějakým projevem ekoaktivistů, nebo se partička placená uhlím rozhodla, že preventivně nasere občany tvrdnoucí v blokádou vyvolané zácpě, aby se znemožnila diskuse o kolapsu ekosystému?“

Partička placená uhlím se rozhodla, že preventivně nasere občany... Jiří X. Doležal ohromil výkladem, kdo může stát za páteční blokádou Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří X. Doležal

Jak jsme již psali, páteční pietní akce na pražském Žofíně, na které se budou občané moci rozloučit s Karlem Gottem, a sobotní zádušní mše v katedrále svatého Víta časově koliduje s ohlášenými protesty české odnože hnutí Extinction Rebellion. Aktivisté hodlají dle prohlášení na sociální síti Facebook blokovat dopravu.

Na jejich plánovanou akci už reagoval prohlášením místopředseda SPD Radim Fiala. „Ekologičtí extremisté a klimatičtí fanatici z hnutí Extinction Rebellion (se kterým spolupracuje i Greta Thunbergová) hodlají v pátek a v sobotu, kdy probíhá rozloučení veřejnosti s Karlem Gottem a jeho pohřeb ve svatovítské katedrále, demonstrovat a blokovat dopravu. To je vážně nechutné, odporné a neuctivé vůči pietě ke Karlu Gottovi. Navíc do Prahy budou proudit davy lidí a tito eko-extremisté si občany berou jako rukojmí. Vyzýváme policii, aby proti těmto extremistům zasáhla a obnovila normální chod města. Musíme se jim postavit rázně na odpor, nebo zavedou klimatickou diktaturu,“ varuje.

Anketa

Kdyby za svého života Karel Gott kandidoval na prezidenta, volili byste ho?

59%
41%
hlasovalo: 21776 lidí
Dodává, že na rozloučení s Karlem Gottem může přijet až 300 tisíc lidí a navíc bude probíhat i fotbalový zápas s Anglií, na který dorazí i mnoho fanoušků. „Ekoteroristé si schválně vybrali ten nejnevhodnější termín, aby způsobili co největší chaos a případné škody a aby vzbudili co největší mediální pozornost. Opravdu nechutné! Berou si za rukojmí lidi i památku Karla Gotta!“ míní místopředseda SPD. Zde je ovšem nutné zdůraznit, že termín akcí hnutí Extinction Rebellion ohlásilo ještě před úmrtím Karla Gotta.

„Řádění těchto extremistů, kteří otravují život lidem v mnoha světových metropolích, kde také blokovali dopravu, je potřeba se postavit rázně na odpor,“ říká Radim Fiala a sahá po Hitlerovi: „Oni nerespektují demokracii a chtějí, aby místo demokracie vládla ulice – podobně jako ve třicátých letech, když se v Německu chopila moci NSDAP. Pokud prosazují nějaký program, ať kandidují v demokratických volbách nebo ať se snaží prosadit svou agendu do demokratického referenda.“

Dále tvrdí, že hnutí SPD podporuje racionální ochranu životního prostředí pro člověka, nicméně podle něj je boj proti emisím oxidu uhličitého naprosto nesmyslný, protože ke změnám teplot a klimatu na planetě vždy docházelo a dochází, ale hlavní odpovědnost nenese člověk a CO2, ale aktivita (a teplota) Slunce a měnící se vzdálenost Země od Slunce.

„Ano, je nutné bojovat proti suchu a chránit přírodu. Ale finanční prostředky je nesmyslné dávat do omezování emisí CO2, ale je potřeba zamezit dalšímu zabírání půdy pro stavbu skladů i továren – je nutné, aby se pro výstavbu využily již zabetonované či asfaltované brownfieldy, nikoli zemědělská půda či půda, kde je zeleň. Je potřeba podpořit sázení stromků a zeleně, která by v krajině zadržovala vodu a vlhkost, a podpořit výstavbu jezírek a rybníčků. Stejně tak je třeba podpořit pěstování plodin, které zamezují erozi – čili je nutné zastavit dotování řepky.

Jsme pro ochranu životního prostředí, ale musí se dělat s rozumem a bez fanatismu a hysterie. Odmítáme, aby nám eko-teroristé zakazovali jezdit autem, létat letadly či jíst maso. Příště nám zakáží dýchat, protože člověk dýcháním také produkuje CO2,“ zakončil Fiala svou reakci na zprávu o akcích aktivistů spolu s dovětkem, aby lidé vyjádřili svůj názor v komentářích.

„Skutečnost je taková, že Greta k XR dvakrát promluvila na demonstraci a s pořádáním blokád nemá nic společného,“ míní obránce Grety na českém facebooku. „Zato se k jejím zcela příčetným sdělením z jedné strany lepí rudolevičáci všech odrůd, a z druhé strany za ty rudolevičáky napadají Gretu hnědopravičáci. Takže – jsou ty blokády skutečně nějakým projevem ekoaktivistů, nebo se partička placená uhlím rozhodla, že preventivně nasere občany tvrdnoucí v blokádou vyvolané zácpě, aby se znemožnila diskuse o kolapsu ekosystému?“ ptá se zhnuseně Doležal.

Nicméně linka mezi Gretou Thunbergovou a hnutím Extinction Rebellion je o něco silnější, než Doležal uvádí. Alespoň ji tak popisuje Petr Sokol z Reflexu, pro který Doležal pracuje a nyní kritizuje za postoj, který šéfredaktor Marek Stoniš ke Gretě Thunbergové zvolil. Nápad na školní stávku dle Sokola a vyjádření Thunbergové pochází od švédského klimatického aktivisty Bo Thoréna. Sokol uvádí, že Thorén ve Švédsku zastupuje právě hnutí Extinction Rebellion.

Fotogalerie: - Klima teď, škola později

Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...
Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…