Past na zloděje. A co když přijedou hasiči? To by nešlo, říká Benda z ODS

23.01.2020 13:12 | Zprávy

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus hovořil o svém návrhu na legislativní změnu týkající se posílení práv občanů v oblasti jejich obrany proti osobám, které neprávem vniknou do jejich domovů. Rád by prý viděl podobnou legislativu, kterou má v současné době Slovensko. Jako příklad poukázal na případ slovenského herce Milana Kňažka, jenž ve své bratislavské vile postřelil roku 2017 lupiče. Kdyby to prý udělal u nás, tak je odsouzen. Podle poslance Marka Bendy (ODS) je však současná podoba legislativy dostatečná. V České republice o žádném neadekvátním odsouzení Benda neví.

Past na zloděje. A co když přijedou hasiči? To by nešlo, říká Benda z ODS
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda

Hraba si myslí, že si lidé nejsou jisti, kde je hranice nutné obrany. „Je vhodná doba pro upřesnění. Lidé se bojí a neví, kde jsou hranice nutné obrany. Neví, jestli se mohou, či nemohou bránit a jak. A judikatura to nevyřeší,“ řekl.

„Nápadů na změnu nutné obrany v případě krajní nouze jsem zažil od roku 1989 asi šest. Vždy jsme se přiklonili k tomu, že stávající znění je dostatečné a jasně vymezuje, jak můžu chránit sebe a své zájmy,“ odmítl jakékoli změny v legislativě Benda.

Judikatura je však podle Hraby proměnlivá a často nenachází shodu ani odborníci, co přiměřené je, a co již nikoliv. „I názory odborníků se různí, třeba ve výkladu toho, kdy útok ještě trvá, a kdy už ne (a už nelze použít nutnou obranu). Experti se rozcházejí i v tom, jestli je obrana proti útoku dítěte nutnou obranou, nebo krajní nouzí. Totéž i u útoku zvířat,“ řekl. Lidé dle něj netuší, kdy se mohou bránit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …