Pavel Šafr: Kolaboranti Klaus a Vyvadil zničili naši prozápadní orientaci. A Daniel Kroupa zmínil GULAG

26.06.2014 11:24

Duo rozhořčených hlasů zaznělo během středy na sociální síti směrem k Rusku a prezidentu Putinovi. Za barbarství, znetvořené pravoslaví a zaostalost jej protepal bývalý předseda ODA a nedávný šéfredaktor Reflexu.

Pavel Šafr: Kolaboranti Klaus a Vyvadil zničili naši prozápadní orientaci. A Daniel Kroupa zmínil GULAG
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lenin je v Rusku všude
reklama

Bývalý předseda ODA Daniel Kroupa si na sociální síti postěžoval, že se jej jeden muž, který se prohlašuje za křesťana a konzervativce, pokoušel přimět skrze obhajobu tradičních křesťanských hodnot k podpoře Putina proti dekadentnímu Západu.

Kroupu to prý velmi rozčílilo, neboť právě takovou argumentaci považuje za velmi nebezpečnou. „Rád bych vyjádřil své přesvědčení, že Putinovu snahu učinit z pravoslavného křesťanství nástroj mocenské politiky považuji za nebezpečnější útok na křesťanské hodnoty než Stalinovo ateistické tažení, protože je ničí zevnitř,“ varuje Kroupa, aktuálně vysokoškolský pedagog v Ústí nad Labem.

Proti tomu Kroupa klade svou verzi křesťanského příběhu. Ježíš Kristus podle něj zemřel na kříži pro naši svobodu. „Svou podstatou je křesťanství náboženstvím svobody a každý, kdo z něj činí nástroj politické moci, jedná proti jeho duchu,“ domnívá se.

Na úctě k důstojnosti každého podle něj stojí západní civilizace, i přes veškerá pochybení a omyly, které napáchala. Proto je podle něj duchu křesťanství nekonečně blíže nežli Rusko, stojící místo svobody na nacionálním kolektivismu a znetvořeném pravoslavném křesťanství.  

„Pokud se křesťanský duch v současném Rusku neprosadí, trpěli ruští světci v gulagu marně,“ dodává Kroupa.

K tomu, kde mezi oběma póly je aktuálně umístěna Česká republika, se tvrdě vyjádřil na svém Facebooku Pavel Šafr, bývalý šéfredaktor Reflexu a několika deníků. Ten současné dění hodnotí takto: „Václav Klaus a Jiří Vyvadil vytvořili v Česku frontu aktivních kolaborantů s autoritativním nacionalistickým režimem Vladimira Putina.“ Tím podle něj bývalý prezident a bývalý senátor zcela a úspěšně rozvrátili prozápadní orientaci České republiky.

„Obrat kyvadla ze Západu na Východ je prostě jen návratem k barbarství na úkor orientace na moderní civilizovaný svět,“ obává se Šafr. Východ je podle něj absurdní, nebezpečný a neskutečně zaostalý. Naproti tomu Západ je při vší své dekadenci a pohodlnosti pořád mnohem lepším místem pro život.

„Kdo chce ale kam…“ zakončuje bývalý šéfredaktor přejícně.

Daniel Kroupa na Facebook napsal:

Jeden katolický křesťan, který se považuje za konzervativce, se mě pokoušel přesvědčit k podpoře Putina s tím, že v Rusku obhajuje tradiční křesťanské hodnoty, zatímco Západ prý proti nim bojuje. Rád bych vyjádřil své přesvědčení, že Putinovu snahu učinit z pravoslavného křesťanství nástroj mocenské politiky považuji za nebezpečnější útok na křesťanské hodnoty než Stalinovo ateistické tažení, protože je ničí zevnitř. Poslal-li Bůh svého jednorozeného syna na svět, aby svou smrtí na kříži vykoupil člověka, učinil tak proto, aby člověku, každému jednotlivému člověku, poskytl svobodnou možnost vstoupit do Božího království. Boží syn umřel pro lidskou svobodu a všemohoucí Bůh neužil své moci k tomu, aby člověka ke spáse donutil. To je poselství křesťanského příběhu, které je výmluvné nejen pro ty, kteří ho přijímají jako svou víru, ale i pro ty, kteří jej chápou jen jako zajímavý příběh. Svou podstatou je tedy křesťanství náboženstvím svobody a každý, kdo z něj činí nástroj politické moci jedná proti jeho duchu. Pokud Západ, přes všechna svá pochybení a bloudění stojí na úctě k důstojnosti každého jednotlivce a na uznání základních lidských svobod a práv, je duchu křesťanství stále nekonečně blíže než Rusko. Pokud se tento křesťanský duch v současném Rusku neprosadí a zvítězí nacionalistický kolektivismus s pravoslavným křesťanstvím znetvořeným na politickou ideologii, trpěli ruští světci v GULAGu marně.

Pavel Šafr napsal:

Václav Klaus a Jiří Vyvadil vytvořili v Česku frontu aktivních kolaborantů s autoritativním nacionalistickým režimem Vladimíra Putina. Rozvrátili úspěšně prozápadní orientaci České republiky. Obrat kyvadla ze Západu na Východ je prostě jen návratem k barbarství na úkor orientace na moderní civilizovaný svět. Východ je absurdní, nebezpečný a neskutečně zaostalý. Západ je při vší své dekadenci a pohodlnosti pořád o dost lepší společností. Kdo chce ale kam..

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …