Pavel Sehnal: Část lidí už nemá na splátku hypoték. A může být hůř

26.07.2021 15:02

Skoro padesát procent lidí začíná mít problémy s úhradou splátek hypoték a část z nich už je přímo neschopná splácet. Podle Pavla Sehnala z Aliance pro budoucnost se může situace ještě zhoršit. Lidé by si podle něho měli dobře spočívat, zda mají bezpečné příjmy. “Jinak je rozhodně lepší nájemní bydlení,” je přesvědčen.

Pavel Sehnal: Část lidí už nemá na splátku hypoték. A může být hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda APB

V médiích se objevily informace, že 47 procent má problém s hrazením splátek hypoték a 16 procent z nich se už dostaly do bezvýchodné situace a nemají své závazky z čeho hradit. Podle šéfa Aliance pro budoucnost to nevěstí nic dobrého a pokud se ekonomická situace nezlepší a opatření státu nezmizí, krize se bude prohlubovat.

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

9%
89%
hlasovalo: 18488 lidí

“Ukazuje se, že ekonomické změny, které díky krizovým opatřením vlády proběhly, se dotkly zejména aktivních lidí. Lze totiž předpokládat, že hypotéky měli spíše aktivnější lidé, kteří si kromě svého běžného povolání pořídili nemovitost na hypotéku, příjmy se jim vlivem vládních opatření zkrátily a najednou mají problémy hypotéky splácet. Dále se tak otvírají pomyslné nůžky, ceny nemovitostí jsou extrémně vysoké a zadluženost na hypotéku je enormní,” míní. 

Hypotéky jsou v českém případě podle jeho slov celoživotním závazkem a v zahraničí to jde dokonce ještě dál. “V řadě zemí nejsou díky vysokým cenám nemovitostí nijak neobvyklé vícegenerační hypotéky. Dokonce až trojgenerační. Otázkou je, zda toto je cesta, jakou by občané měli jít. Není lepší nájemní bydlení? Zatím se v mu v Česku příliš nedaří, přitom na tom není nic špatného,” konstatuje Sehnal.

Pokud prý nedojde k zásadnějšímu uvolnění ekonomické situace, aby se lidem z dvou třetin vrátily původní příjmy, schopnost splácet bude podle něho dále ohrožena. “Tím by došlo ke strukturálním změnám na trhu hypoték. Aliance pro budoucnost upozorňuje především na nutnost ekonomické gramotnosti a základního finančního vzdělání občanů, aby tak mohli zvážit, zda jsou jejich příjmy dostatečně bezpečné na období aspoň pěti až deseti let. 

“Nejrůznější reklamní lákadla a poutače hypotečních bank a developerů jsou silná a lidé by si měli uvědomit, že pokud nejsou jejich příjmy na další zhruba dekádu bezpečné, neměli by si hypotéku brát. V opačném případě mohou přijít o všechno, což může způsobit další rodinné tragédie a problémy. Opět se tím dostávám k základnímu heslu Aliance pro budoucnost, které tvoří dvě důležitá slova. Svoboda a odpovědnost. V tomto případě zdůrazňuji odpovědnost,” uzavírá Pavel Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…