Pavel přilil olej do ohně. „Čína není přátelskou zemí,“ řekl. Mezinárodně

01.02.2023 15:30

Vítěz prezidentských voleb Petr Pavel se v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil k pondělnímu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Naznačil, že spolupráce s Tchaj-wanem je pro Česko výhodná z ekonomických důvodů, jelikož je Praha s Tchaj-pejí mnohem více ekonomicky propojená než s Pekingem. Kromě rozhovoru, kterým Pavel jako první zvolená evropská hlava státu dosti navázal na exprezidenta USA Donalda Trumpa, zvolený český prezident ukázal i na možnost rozvoje vztahů ČR v rámci EU. Budoucnost je dle něj ve spolupráci Visegrádské čtyřky.

Pavel přilil olej do ohně. „Čína není přátelskou zemí,“ řekl. Mezinárodně
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Nově zvolený prezident Petr Pavel v pořadu Partie.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 28224 lidí
Navzdory varování před možnými odvetnými opatřeními se Pavel – stejně jako o několik let dříve prezident USA Donald Trump – rozhodl hovořit s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a stal se tak podle Financial Times první zvolenou evropskou hlavou státu, která hovořila s tchajwanskou prezidentkou.

Rozhovor Pavla s tchajwanskou lídryní má hned několik podobností jako ten s Trumpem, jelikož i americkému prezidentovi Cchaj Jing-wen roku 2016 volala, aby mu gratulovala k vítězství v amerických volbách a Trump tehdy upozorňoval na „úzké ekonomické, politické a bezpečnostní vazby“ USA s Tchaj-wanem.

Právě na ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem nyní ukázal podobně jako někdejší americký prezident i Pavel, když ukázal, že Praha má mnohem lepší ekonomické vztahy s Tchaj-pejí než s Pekingem. „Tchaj-wan je dnes bezpochyby mikročipovou velmocí,“ zmínil například jedno ze stěžejních odvětví.

Zvolený prezident ČR pro Financial Times po výhrůžkách Číny uvedl, že státy Evropské unie by se měly zbavit iluzí o Číně, a prohlásil, že Česko se již nebude „chovat jako pštros“ kvůli rozdílným zájmům s Pekingem. „To je to, v čem musíme mít jasno: Čína a její režim není v tuto chvíli přátelskou zemí, není kompatibilní se západními demokraciemi v jejich strategických cílech a principech,“ řekl Pavel s tím, že to je „prostě fakt, který musíme uznat“.

„Jsem si vědom některých… potenciálních hrozeb, ale zároveň opravdu nevidím žádné porušení zásad pro vztahy mezi Českou republikou a Čínou,“ dodal Pavel.

Pavel pro Financial Times také naznačil, že Peking se dle něj mohl snažit o zklidnění konfliktu na Ukrajině, místo toho se však do rozhodnutí Moskvy ohledně napadení sousední země, nikterak nezapojil. „Čína měla nepochybně šanci mít silný hlas při ovlivňování ruských rozhodnutí, tuto šanci ovšem nevyužila,“ podotkl Pavel, že Čína „zůstala stranou“.

Pavel se vyjádřil i k budoucímu rozvoji zahraniční spolupráce. Zmínil, že v rámci EU vidí prostor pro rozvoj Visegrádské čtyřky a tedy pro posílení spolupráce mezi Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Co se týče spolupráce s Budapeští, Pavel nezakrývá určité obavy z rozhodování tamního premiéra Viktora Orbána. Pavla například nepotěšilo dění v maďarské armádě. „To, co jsem v Maďarsku v posledních letech viděl, byla postupná koncentrace moci kolem Viktora Orbána a omezování všech, kteří měli jiný názor,“ řekl Pavel při zhodnocení situace kolem změn důstojníků v maďarské armádě.

K Ukrajině pak zmínil, že „před několika měsíci nikdo nečekal, že dojde k široké dohodě o vyslání tanků, a nyní je závazek na více než 300 tanků“. Dle Pavla tak v otázce dodávek dalších zbraní napadené zemi bude záležet na situaci na bojišti, a nikoliv na tom, že by bylo vyslání určitých zbraní od počátku do konce striktně zakázáno. To se dle Pavla týká i zvažovaných stíhaček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

fakt, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusestoko , 01.02.2023 15:49:07
Nabarvili to , navoněli to ale pořád je to zelený lejno . Pávek a jeho rodina je pro mne lidský odpad .

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…