Pavel vedle Zelenského v ČT. Vyslal vzkaz Čechům: Ukrajinci vám práci neberou

05.05.2025 20:15 | Monitoring

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český prezident Petr Pavel poskytli České televizi výjimečný společný rozhovor u příležitosti návštěvy ukrajinské hlavy státu v Praze. Hovořili mimo jiné o české muniční iniciativě, která je podle Zelenského příkladem úspěšné evropské spolupráce, i o budoucnosti mírových jednání. Zelenskyj zdůraznil, že Ukrajina je připravena jednat v jakémkoli formátu – pokud by existovala dohoda na bezpodmínečném příměří. Zároveň však dodal, že „Rusové se bojí přímého dialogu s Kyjevem“. Oba prezidenti mluvili rovněž o poválečné obnově Ukrajiny, postoji Spojených států i důležitosti strategického partnerství mezi Prahou a Kyjevem.

Pavel vedle Zelenského v ČT. Vyslal vzkaz Čechům: Ukrajinci vám práci neberou
Foto: ČT24
Popisek: Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Na úvod exkluzivního rozhovoru pro Českou televizi prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil podporu, kterou Ukrajina dostává ze strany České republiky. Zdůraznil význam mezinárodních partnerství v době pokračující ruské agrese. „Válka sice trvá, ale je velmi důležité, že máme takové partnery, takové přátele, jako je Petr, jako je Česká republika, jako je váš národ, který nás podporuje,“ uvedl ukrajinský prezident.

Zdůraznil, že proto návštěvu České republiky vnímá jako mimořádně důležitou – nejen kvůli politickému jednání, ale především jako symbol dlouhodobého partnerství obou zemí. „Myslím si, že Česko je velkým přítelem Ukrajiny. Přátelství není jen slovo, ale je třeba ho posilovat. Dnešní návštěva je pro mě velmi důležitá. Válka je teď největší výzva,“ doplnil.

Zelenskyj: Ukrajina chce spravedlivý mír. A věří, že přijde

„Jsme ve válce, vojáci brání naši zemi, lidé pracují na tom, aby vojáci měli všechno, aby bylo možné co nejvíc posílit armádu, bránit se před ruskou invazí. Pracujeme, bojujeme, bráníme se a hlavně si přejeme, aby nastal mír, spravedlivý mír na Ukrajině. A velmi v to všichni věříme,“ pokračoval Zelenskyj.

„Moc bych chtěl, aby ten mír a klid, který je tady v Česku za okny a který vám přeji, aby ten mír v Česku zůstal navždy. Moc bych si přál, aby veškeré to teplo a mír zavládly i na Ukrajině,“ uvedla ukrajinská hlava státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Ing. Monika Oborná byl položen dotaz

Kde přesně se mají v obcích rušit školy?

Od vás o tom slyším prvně. Prý něco takového navrhuje STAN. Podle čeho se bude rozhodovat, jaké školy a kde se budou rušit? Protože zatím, když tato vláda něco rušila, tak to bylo vždy dost nekoncepční a většinou to ani s nikým, včetně lidí, co v těch obcí žijí neprodiskutovala

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: