Pavle Novotný, Koněv ti dvakrát zachránil život. Ruský akademik otevřeně o konci války

11.05.2020 9:50

Ruský akademik a politický technolog Oleg Soloduchin poskytl rozhovor Petře Procházkové z Deníku N. Konflikt kolem odstranění sochy maršála Koněva z městské části Praha 6 je podle něj výsledkem provokace z české strany.

Pavle Novotný, Koněv ti dvakrát zachránil život. Ruský akademik otevřeně o konci války
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ostraňování sochy maršála Koněva na Praze 6

Soloduchin se v rozhovoru mimo jiné vyjádřil k tomu, že v pátek ruské ministerstvo obrany zveřejnilo nové, dosud utajované dokumenty o osvobození Prahy jednotkami maršála Koněva. Komentář například tvrdí, že se o Prahu bojovalo po celý 9. květen, což i Soloduchin hodnotí jako poněkud zavádějící. "I když na druhou stranu, co vlastně pokládat za boj? Pokud zlomení jednotlivých ohnisek neorganizovaného odporu, pak takové situace tam nastaly. Dokumenty to dokazují," uvedl Soloduchin.

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 18662 lidí

Když se pak vyjadřoval k odstranění památníku maršálu Koněvovi, uvedl, že ti, kdo tuto akci organizoovali, moc dobře věděli, jaká bude reakce ruské strany. "Vše, co je spojeno s Velkou vlasteneckou válkou, s vítězstvím nad nacistickým Německem, Rusko vnímá velmi citlivě," podotkl Soloduchin. Myslí tím podle svých slov ruskou společnost i ruské politické vedení. 

"V tomto případě vedení země vyjadřuje názory a pocity převážné části národa. Pro nás Rusy je vítězství ve válce svaté. Je to narativ sjednocující celý ruský národ," dodal. "Bez ohledu na to, co se s památníkem stane, bylo jeho odstranění z náměstí Interbrigády v Praze chyba. Jak kvůli zhoršení rusko-českých vztahů, tak i s ohledem na roli, kterou Koněv sehrál ve 2. světové válce, mimo jiné při osvobození Prahy," míní Soloduchin.

"Když starosta Řeporyjí Novotný poskakuje a fauluje Koněva nevybíravými slovy, nechápe, že uráží památku člověka, který mu minimálně dvakrát zachránil život. Člověka, který mu dal možnost přijít na svět. Popravdě, show podobná té Novotného, jaká například proběhla v televizi Barrandov, je mi odporná," dodal. 

Zároveň také uvedl, že historkám s ricinem a saxitoxinem, kdy by v Česku měl být ruský agent a třem českým politikům by mělo hrozit nebezpčí, nevěří. "Hned po této zprávě se objevuje prohlášení čtyř expertů na českou zahraniční politiku v čele s generálem Pavlem a bývalým velvyslancem v Rusku a USA Kolářem, následuje prohlášení vašeho parlamentu, konflikt eskaluje. Je zřejmá snaha udržet pozornost lidí u tohoto tématu. Dlouho jsem pracoval jako politický technolog. Předpokládám, že se jedná o situaci, která se rozvíjí podle scénáře. I když moji čeští přátelé mne přesvědčují, že to tak není, že u vás to `tak nechodí!, že jsem profesionálně deformován. Přesto bych si své přesvědčení ponechal," uzavřel s tím, že předpokládá, že existuje operace Koněv jako řízený proces. Ve he je prý náš jaderný průmysl a zájmy dalších zemí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …