Pavlína Filipovská si u konvoje dojatě zavzpomínala, jak v dětství vítala Američany poprvé: Ti pomatení geronti, co na ně teď plivali, to byla tak strašná ostuda...

01.04.2015 17:13

Že se herečka Pavlína Filipovská nebojí říci, co si myslí o českých politicích a třeba i o prezidentu Miloši Zemanovi, ukázala v nejednom rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Její názory tak jsou pro čtenáře dostatečně známé. Herečka si tentokrát vzala na mušku ty, kteří protestovali proti konvoji amerických vojáků, jenž z ČR odjel dnes ráno. Odpůrce přitom nazvala „pomatenými geronty“.

Pavlína Filipovská si u konvoje dojatě zavzpomínala, jak v dětství vítala Američany poprvé: Ti pomatení geronti, co na ně teď plivali, to byla tak strašná ostuda...
Foto: Hans Štembera
Popisek: V areálu kasáren 17. listopadu si mohli lidé prohlédnout americkou vojenskou techniku zblízka. I přes nepříznivé počasí byl zájem velký

Už mnoho osobností politického a veřejného života se vyjádřilo nejen pro ParlamentníListy.cz, ale i další média k průjezdu amerických dragounů Českem. Z výpovědí těchto lidí ale nakonec vyplynulo, že názory na konvoj stojí proti sobě tak půl na půl. Dokonce i v pořadu Události, komentáře České televize (ČT) v úterý zaznělo, že je dobře, že existuje mnoho názorových proudů na konvoj.

Prohlásil to totiž v pořadu ČT sociolog médií Jaromír Volek. V médiích byl podle něj dán stejný prostor jak odpůrcům konvoje, tak těm, kteří s jeho průjezdem souhlasili, a to je podle něj dobře. „Česká média prokázala v tomto demokratičnost,“ poznamenal Volek.

Napřed si ale trochu shrňme, co zaznělo v tom samém pořadu ČT den předtím. Televize si totiž v ten den ke komentování průjezdu konvoje pozvala mnoho hostů, mezi nimi například amerického velvyslance v ČR Andrewa Schapiro, ministra obrany ČR Martina Stropnického (ANO), exministra obrany Alexandra Vondru (ODS), poslance Jaroslava Foldynu (ČSSD) či poslance Jiřího Dolejše (KSČM).

„Vojáky přišlo v dobrém pozdravit mnoho lidí, naopak odpůrců byla jen hrstka,“ zmínilo se přitom v ČT. Právě způsob, jakým Češi přivítali konvoj, pochválil americký velvyslanec Schapiro.

„Máte zde malé skupiny, které jsou možná financovány z jiných zemí a jsou hlasité ve svých protestech,“ poznamenal Schapiro směrem k odpůrcům konvoje. Ubezpečil ovšem, že na stole prozatím nejsou nějaké plány na dlouhodobější přítomnost vojáků v ČR.

Stropnický: Vláda může pracovat na stálé přítomnosti spojenecké armády

Jenže k tomu ministr obrany Stropnický připustil, že pokud bude Česko bezprostředně ohroženo, bude prý naše vláda pracovat na stálé přítomnosti spojenecké armády. „Tady už dnes v újezdech cvičí stovky vojáků, což většina lidí ani neví, ale tento průjezd je trochu něco jiného. Ten má být vidět,“ konstatoval k tomu Stropnický.

Předchůdce v jeho funkci, Alexandr Vondra, poté reagoval poznámkou, že by pro Česko bylo dobré, kdyby na jeho území existovala nějaká struktura NATO, o což prý pravicové vlády kdysi usilovaly. „Ta infrastruktura by se měla přesunout blíže do střední a východní Evropy. Tady ta akce má jedinou chybu, že tu ti vojáci budou jen čtyři dny,“ posteskl si Vondra.

Komunistický místopředseda Dolejš pak důrazně odmítl, že by komunisté byli v menšině v odporu proti americkému konvoji. Některé průzkumy podle něj totiž ukazují, že lidé nevnímají NATO jako alianci, která zajišťuje bezpečnost členských zemí.

Filipovská: Asi to byli pomatení geronti

K některým prohlášením politiků z pořadu ČT se dnes vrátila herečka a moderátorka Pavlína Filipovská. Prý i jí se líbilo, jak Češi nakonec Američany u nás doma pohostili.

„Já jsem ráda, že si k tomu nic nemusím vymýšlet, neboť jsem si přečetla v médiích vyjádření bývalého velvyslance v Rusku a v USA Petra Koláře, který k odpůrcům řekl, že to jsou lidi, kteří jsou buď zaplaceni, nebo to jsou nepříčetní lidé, absolutní šílenci, které on nechápe. V tom mi mluvil z duše. Pokud si ale dobře vzpomínám, pan Kolář také poznamenal, že těch zaplacených asi bylo přece jen více. A to je jasná věc i pro mne. Prostě pan Kolář to řekl velmi krásně. Je to navíc nezdvořilost, jak se ti demonstrující k Američanům chovali...“ spustila Filipovská k americké akci Dragoon Ride.

Ona sama má prý na americké vojáky pouze pozitivní pohled.

„Pro mne, která jsem je vítala kdysi v Plzni (herečka se narodila v roce 1941 – pozn. red.) jako malá, to byla krásná chvíle. Podle slov mé tety tam na náměstí v roce 1945 tancovali buggy, buggy. Já si na to také pamatuji, teta totiž bydlela právě na náměstí a já na to koukala z okna. Mám z toho dokonce fotku s jedním černouškem v džípu s bílou hvězdou. Pak jsem zažila doby, kdy mi ve škole říkali, že v Plzni Američané nikdy nebyli. Taková lež ale pro mne byla hrozná! Nedovedla jsem si srovnat v hlavě, že může soudružka učitelka lhát. Naštěstí jsem doma měla takové zázemí, kde mi to pomohli dát dohromady. Řekli mi, jak to je. (Otec Pavlíny Filipovské byl slavný herec František Filipovský – pozn. red.). A najednou se dožívám doby, kdy u těch samých aut stáli zřejmě nějací pomatení geronti, kteří na ně plivali. Přitom oni musejí být z mé generace! A to jim ještě za ně někdo zřejmě napsal anglicky, aby šli pryč a aby se tady již neukazovali. Na transparentech to totiž bylo napsané roztřesenou rukou. To je ale velká nezdvořilost a nevděk a strašlivá ostuda! Víc k tomu přejezdu nemůžu říct,“ uvedla dále Filipovská.

Komunisté nezklamali...

Nad poznámkou, že komunističtí politici v médiích připomínají průzkumy veřejného mínění, podle nichž u nás Češi vojáky USA nejen nechtějí, ale dokonce jsou prý i proti tomu, aby přes ČR nějaký konvoj vůbec kdy projížděl, se ale rázně ošila.

„K tomu nemám co dodat. Od těch se to přece čeká! Mají to prostě v popisu práce, takže to musí. Kdyby mluvili jinak, tak bych měla starost, co se to s nimi děje,“ podotkla na konto „rudých“.

Neví ale prý jistě, co říci na jejich poznámky ve smyslu, že byť krátká přítomnost amerických vojsk na našem území zcela jistě rozdráždí ruského prezidenta Vladimíra Putina, což prý povede k nějaké jeho odvetné akci.

„Taková mluva od nich se mi příčí velmi. Příčí se mi i to, že náš prezident Zeman pojede brzy zrovna do Ruska – tady ale bude záležet na tom, co tam bude říkat, slibovat a jak moc bude mávat. Co tam bude říkat, tak to podle mne neví v tuto chvíli ani pan Ovčáček... Příčí se mi jakákoliv zmínka o Rusku, ale abych šla kvůli tomu do ulic a chovala se neslušně a psala někam na transparent nějaká hesla, tak to ne, i když azbuku ovládám. Víte, všeobecně protesty – a to nejen kvůli americkým vojákům – svědčí o určitém hulvátství, kterého bychom se měli zdržet. Když už chce někdo protestovat, tak by měl velmi noblesně zůstat doma,“ řekla herečka.

Stálá základna? Ano!

Na stálou vojenskou základnu USA má ale jednoznačnou odpověď. „Já bych byla pro. Ale bohužel jsem debatu na toto téma v televizi v poslední době neviděla, jezdím totiž hodně po zájezdech a vracím se pozdě domů. Pro základnu bych ale bylo hlavně proto, že ji potřebujeme. Když si uvědomím a čtu, jak jsou vylekaní třeba Poláci a mnoho dalších států v Pobaltí a jak si přejí, aby byli nějak zaštítění, tak my, malinkatá a zranitelná zemička, bychom se měli snažit. Dokonce bychom měli o to zdvořile požádat. Ne to dělat tak, že je tady u nás nějak strpíme, to je nezdvořilé. Já bych požádala,“ vypověděla k tomu herečka.

Výše uvedená slova bývalého šéfa české diplomacie a zároveň exministra obrany Alexandra Vondry ale pochválila.

Ten Stropnický se začíná klubat kladně

„Tady v tom mi pan Vondra mluví z duše. On je také generace, která něco zažila, a já nemůžu nic jiného, nežli podepsat to, co pro ČT řekl a co si myslí. Já jej považuji za moudrého člověka s přehledem. No a Martin Stropnický coby ministr obrany se mi také začíná klubat před očima velice kladně. Vím, že byl diplomat, vím, že je dobrý herec a že dokáže šéfovat i divadlo. Ovšem jeho angažmá v roli ministra jsem si vůbec nedokázala představit, lépe řečeno jsem neměla možnost si to u něj porovnat. Ovšem řeknu vám, že jak hraje divadlo dobře, tak dobře šéfuje i ministerstvu obrany. Prostě já bych mu dala svůj hlas ve volbách opět,“ uzavřela Filipovská, která je jinak fanynkou TOP 09, a to zvláště předsedy Karla Schwarzenberga, ovšem Stropnického do postu ministra obrany vyslalo hnutí ANO.

Připomínka je nutná proto, že poslanci hnutí ANO Andreje Babiše jsou téměř v neustálém rozporu s opozičními poslanci TOP 09. Zvláště místopředseda topky a šéf klubu jejich poslanců Miroslav Kalousek se s Babišem zrovna moc nemusejí, a co se týče jejich veřejných debat ve sněmovně, tam jsou oba pánové téměř neustále ve při.

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…