Pavlova mluvčí Řeháková – už si kopl i Železný. Ale pak se do toho zamotal...

01.02.2023 20:10 | Ze sítí

Nepříjemná slova si od zastánců budoucí prezidentské mluvčí Markéty Řehákové vyslechl novinář České televize Jakub Železný poté, co se hojně diskutovanou mluvčí Petra Pavla rozhodl poupravit za slova, v nichž se dle něj měla dopustit nepravdy. „Krom formy by mohla, myslím, zapracovat na obsahu,“ vzkázal Řehákové Železný a vysvětlil jí, jak to je s úřadováním prezidenta na Hradě před inaugurací. A bylo zle. Šlo o „opravu nepravdy“, musel vysvětlovat poté, co mu například přišlo, aby „nechal prostor mladším“.

Pavlova mluvčí Řeháková – už si kopl i Železný. Ale pak se do toho zamotal...
Foto: Repro ČT
Popisek: Jakub Železný pozoruje Josefa Středulu

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22601 lidí
Řeháková na sebe upoutala pozornost už v průběhu prezidentské kampaně, ale nejvíce vše vygradovalo během tiskové konference po volebním vítězství Pavla. Vystupování manažerky komunikace prezidentské kampaně Petra Pavla – Markéty Řehákové –, jež se stane mluvčí na Pražském hradě, na akci budila nemalé pozdvižení a mnozí novináři i politici se shodovali, že se chovala dosti infantilně a nevhodně.

„Ta paní v modrém, asi tisková prezidenta Pavla, je opilá, nebo ne? Dost tu radost ztrapňuje…“ zaznělo směrem k Řehákové od lidoveckého poslance Pavla Bělobrádka v jedné z mnoha reakcí na akci, v nichž se často lidé dotazovali, zdali to mluvčí nepřehnala s alkoholem. „Ona je vožralá?“ padalo na sociálních sítích. 

Po vystoupení mluvčí Petra Pavla často zaznívaly reakce, že je spíše „ostudou“ nové hlavy státy a že by měla být nahrazena někým důstojnějším. „Moje role je tisková mluvčí prezidenta republiky. A ta tisková konference byla emotivní z toho důvodu, že celý tým včetně mě i pana prezidenta měl velkou radost. To je asi všechno, co k tomu můžu dodat,“ vyjádřila se později pro Český rozhlas samotná Řeháková.

„Kritizují mě lidé, kteří nikdy nevyhráli prezidentské volby,“ dodala pak pro CNN Prima News.

Tím však kritika vůči její osobě neutichla. Pozornost vzbudilo též tvrzení mluvčí, že by měl mít Pavlův tým možnost využívat Pražský hrad ještě dříve, nežli dojde k inauguraci nové hlavy státu. „Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli a zahraničními médii,“ mínila Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.

Tato slova pak rozdmýchala roztržku s novinářem České televize Jakubem Železným. „Mluvčí Petra Pavla Řeháková by krom formy mohla, myslím, zapracovat na obsahu. Pro Lidovky řekla (mírně řečeno) nepravdu. Pravda je, že NEbývá zvykem, že zvolený prezident před inaugurací dostane kancelář na Hradě. Navíc se to mohlo stát jen 1x (r.’13). A nestalo,“ poupravil její tvrzení.

Poté však někteří lidé jeho kritizování Řehákové nedokážou unést. „Naopak. Je upřímná a v normálním světě by to bylo normální. Takže Jakube nemoralizujte čistého člověka,“ padlo například od jednoho z diskutérů, po čemž se ozvalo i to, že upozornění na nepravdu je od Železného pouze „zbytečným výkřikem“.

„Copak pane Jakube, myslíte, že byste zvládl tuto funkci lépe v podobném věku a v podobné (vítězné) atmosféře. Dost už prosím. Nechte prostor mladším, ať se snaží a posouvají vpřed. Děkuji,“ sneslo se na moderátora.

Po víceru podobných reakcí, v nichž se mnozí kvůli upozornění pro Řehákovou jali Železného i urážet, se novinář ČT vytasil s dalším příspěvkem.

„Ke včerejšímu: Nebyl to názor, ale oprava nepravdy, což není klausismus, ale vyjádření, že nejde o lež. ‚Transition‘, čas ‚překryvu‘ 2 prezidentů u nás nastal poprvé až r.’13(!) a M. Zeman po volbě úřadoval v soukromé kanceláři v Loretánské. A proti Markétě Řehákové nic nemám,“ dodal po záplavě příspěvků novinář.

Řeháková, jež se má stát mluvčí nového prezidenta a nástupkyní Jiřího Ovčáčka, před vstupem do týmu nově zvoleného prezidenta pracovala jako bezpečnostní analytička ve společnosti Semantic Visions, která například radila vládě v boji s covidovými „dezinformacemi“. Mezi roky 2018 až 2021 pracovala pro vydavatelství Economia.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rakTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…