Pecina v přímém přenosu popsal hrůzný úbytek policistů. A do krve bojoval o Lessyho

01.12.2013 12:52

Zákon o státní službě, dramatický pokles policistů v ulicích a kroky pro zefektivnění boje s korupcí. O tom všem hovořil ministr vnitra v demisi Martin Pecina v Otázkách Václava Moravce v ČT. Občané podle ministrova názoru ocení především to, že se strážci zákona vrátí do ulic, bude jich téměř tisíc. I tak na novou vládu čeká řada zásadních politických rozhodnutí. Výbušným tématem pak je výměna policejního prezidenta, pravděpodobně budeme mít hned dva.

Pecina v přímém přenosu popsal hrůzný úbytek policistů. A do krve bojoval o Lessyho
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Pecina

Ministr vnitra Martin Pecina byl prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Nejprve se vyjádřil k problematice zákona o státní službě, kvůli jehož absenci EU Česku hrozí zastavením dotačních kohoutků. Dohodli jsme se na tom, že se vrátíme k původnímu zákonu z roku 2002, aby ho bylo možné rychle schválit, prozradil Pecina. Jeho konečné zpracování má po dohodě na starosti Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Dvě klíčové politické otázky

„V tom zákoně jsou i důležitá politická rozhodnutí, ... určitě by bylo lepší, kdyby je učinila až nová vláda,“ říká Pecina. Pokud se však sestavování vlády zdrží a  ta nevznikne nejpozději v lednu, zákon hodlá předložit ještě současná vláda v demisi tak, aby přítok evropských peněz neustal.

Naprosto klíčové politické otázky jsou dvě. Jakou sílu bude mít Generální ředitel státní služby a jakou sílu bude mít tajemník, jenž představuje předěl mezi politickou a profesionální složkou v každém resortu. Se zřízením obou pozic počítá právě zákon z roku 2002. „Generální ředitel by měl být jmenován na pevné období a jeho odvolání by mělo být možné pouze na základě zákonných důvodů,“ prohlásil Pecina.

Situace v policii

V pořadu také zaznělo, že se zvýší počty policistů ve výkonné službě. Devět set dvacet pět lidí z tisícovky plánovaných nastoupí do přímého výkonu služby a sedmdesát pět osob posílí ředitelství a jednotlivé celorepublikové útvary. Z toho čtyřicet osob bude určeno na ochranu konkrétních objektů.

Když se ubírali policisté, tak se ubírali právě z ulice. Já vám dám příklad z oblasti Ostrava - Přívoz, kde dochází k problémům s nepřizpůsobivými a s pochody extremistů. V roce 2005 tam působilo 85 policistů. Když jsem se teď podruhé stal ministrem vnitra, bylo jich tam jen 45. Pak se občané diví, že v ulicích není tolik policistů, jak byli zvyklí,“ poznamenal ve vysílání ministr v demisi. Počet policistů by se měl prozatím zaokrouhlit na čtyřiceti tisících.

Zároveň však není nakloněn obnově finanční policie, která byla zrušena. Část práce protikorupční policie by se ale podle Peciny měla přesunout na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Tento útvar podle Peciny funguje perfektně a mohl by ÚOKFK odlehčit. Pokud k tomuto kroku opravdu dojde, bude ho podle Peciny dělat až nový ministr.

Zřejmě budeme mít dva policejní prezidenty

Následně došlo na otázku možné výměny policejního prezidenta, resp. návrat Petra Lessyho do funkce za Martina Červíčka. „Já jsem v situaci, kdy mám pravomocný rozsudek trestního soudu. Ten rozsudek říká, že pan Lessy je nevinný a já podle něj buď musím konat, anebo ho ignorovat a nechat rozhodnutí až na svém nástupci. Pan Lessy a jeho advokát mě upozorňují, že v této věci otálím,“ prozradí Pecina.

Ministr v demisi by měl rozhodovat o tom, zda se má Lessy vrátit do služebního poměru a jestli má např. nárok na vyplacení výsluh. K tomu by mělo dojít příští týden. Je třeba také dodat, že v kauze může podat dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Lhůta k tomu mu vyprší v období vánočních svátků. Pecina však další čekání považuje za absurdní. Pokud do toho někdy v budoucnu zasáhne dovolání státního zástupce, tak se celý případ může táhnout ještě celá léta.

V tuto chvíli je Pecina připraven jednat jak s Petrem Lessym, tak s Martinem Červíčkem, a pokud to nepůjde jinak, zahájí další správní řízení, v němž rozhodne, kdo nakonec bude policejní prezident. Dokud nepadne rozhodnutí v tomto druhém správním řízení, bude mít Česko dva policejní prezidenty, obnovení služebního poměru u Petra Lessyho totiž fakticky znamená návrat do pozice prezidenta.

Vztek a lítost ve studiu

„Když jsem šel do těchto otázek, tak mi dramaturg sliboval, že se nebudeme bavit o případu Petra Lesyho, abychom nemohli být nařčeni z toho, že ovlivňujeme probíhající správní řízení,“ rozčílil se ve vysílání Pecina. Opakovaně přitom zdůraznil, že on tento stav faktického policejního dvouvládí nezpůsobil, ale ke své velké lítosti ho musí řešit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

8:18 Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

Konfliktem s pracovníky České televize skončil další předvolební jarmark SPD. Novináři si zblízka na…