Pečinka z Reflexu: Zeman tvoří propracovanou skupinu k ovládnutí Česka

10. 7. 2013 8:58

Podle Bohumila Pečinky zahájil prezident Miloš Zeman velké přeskupení sil na levici. Rusnokův kabinet má být ukázkou nové vlivné zájmové koalice, která se v české politice rodí. „Na první pohled je nová vláda vnitřně rozdílná. Ve skutečnosti připomíná nehotovou zájmovou mozaiku, která už teď má pevné obrysy,“ píše Pečinka.

Pečinka z Reflexu: Zeman tvoří propracovanou skupinu k ovládnutí Česka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem
reklama

Komentátor týdeníku Reflex Pečinka dostal tentokrát pro své úvahy prostor na názorové stránce MF Dnes. Podle jeho názoru tvoří základ vlády „tradiční“ prozemanovská skupina, zastoupená kromě premiéra Rusnoka například Marií Benešovou nebo Zdeňkem Žákem. Jejich potenciálním spojencem je Hnutí nezávislých osobností, které reprezentuje nový ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Ekonomickým hybatelem této koalice má být skupina severomoravských průmyslníků. Vítkovický Jan Světlík dosadil do vlády svého manažera Martina Pecinu. Další ze severomoravských průmyslníků, třinecký Tomáš Chrenek, vysílá na nejprestižnější vládní post Jana Fischera, kterého si zavázal sponzorováním prezidentské kampaně, byť neúspěšné. Ze stejné skupiny je i Jiří Cienciala.  

Třetí frakcí zemanovské koalice jsou lobbisté, zajišťující kontakt vlády se soukromým sektorem. Tomuto „trhu s vlivem“ by v následujících měsících měli vládnout ministři Miroslav Toman a František Koníček.

Fundamentální otázkou podle Pečinky bude, zda se prezidentu Zemanovi a premiéru Rusnokovi podaří získat pro toto nové mocenské centrum podporu Poslanecké sněmovny. Komentátor spekuluje, že základním nástrojem bude strašení ohrožením sociálních práv, které na podporu Rusnokova kabinetu zmobilizuje levici. Tím pak Zemanova skupina definitivně ovládne levou část politického spektra. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …