Pehe: Nečasovo odmítnutí je kazisvětství. Teď jde o Schwarzenbergovu čest

04.02.2012 20:57

Česku by z připojení ke smlouvě o rozpočtové unii nevyplývaly žádné povinnosti, a to až do chvíle, než by se případně připojila k eurozóně. Proto považuje politolog Jiří Pehe v komentáři deníku Právo Nečasovo odmítnutí za akt čirého kazisvětství. A s napětím čeká, jak se zachová TOP 09.

Pehe: Nečasovo odmítnutí je kazisvětství. Teď jde o Schwarzenbergovu čest
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedové pravicových stran - Karel Schwarzenberg a Petr Nečas

Za velký omyl předsedy vlády Petra Nečase považuje politolog Jiří Pehe premiérovo tvrzení, že situaci kolem českého odmítnutí smlouvy o rozpočtové unii není potřeba vnímat jako fatální okamžik. „Premiér se mýlí. Dění okolo smlouvy je fatálním okamžikem, a to hned na několika úrovních. Tou první je budoucnost Česka v rámci Evropy. Jde o symboliku, která se s českým chováním pojí,“ píše Pehe v komentáři deníku Právo.

Podle politologa odmítnutí neukazuje jen náš tragický nedostatek solidarity s ostatními zeměmi EU, ale je v něm přímo zakódována jakási podivná snaha evropskému projektu škodit. „Jelikož by Česku v podstatě nevyplývaly z této smlouvy žádné povinnosti až do okamžiku, než by se případně připojila k eurozóně, je Nečasovo odmítnutí aktem čirého kazisvětství,“ tvrdí Pehe.

Rozhodnutí TOP 09 předurčí na léta její vnímání

Taková v podstatě nepřátelská gesta země, které v EU nikdo neubližuje, se nezapomínají. „Když k Nečasovu odmítnutí přidáme Klausovy obstrukce při schvalování Lisabonské smlouvy, završené jeho nesmyslným požadavkem na českou výjimku z Lisabonu, je dost pravděpodobné, že si toto pravidelné okopávání kotníků nenechají ostatní, zejména velké země EU, dlouho líbit,“ upozorňuje Pehe.

A odmítnutí nebude fatálním okamžikem jen na evropské, ale i domácí scéně. TOP 09 bude jen těžko hledat důvody, které by setrvání v takovéto vládě ospravedlnily v očích proevropských voličů. „To, jaké rozuzlení tohoto karambolu Karel Schwarzenberg a jeho strana nakonec zvolí, předurčí na dlouhá léta, jak bude TOP 09 vnímána,“ myslí si Pehe.

Schwarzenbergovi předci byli bytostní Evropané

Pokud TOP 09 tuto bitvu o budoucnost naší země „zabalí“ s tím, že vláda má koneckonců důležitější domácí priority, bude to podle politologa v podstatě její konec. „Nač mít dvě ODS – jednu euroskeptickou a druhou sice údajně proevropskou, ale ochotnou skutečný boj o Evropu z taktických důvodů podle potřeby vzdát?“ ptá se Pehe.

Navíc je v sázce také čest Karla Schwarzenberga, na níž si tento politik zakládá už z důvodů tak říkajíc „rodových“. „Historie nabízí Schwarzenbergovi nyní možnost, aby se do ní zapsal jasně. Rozhodně tak, jak by si to přáli jeho významní předci, kteří byli všichni bytostní Evropané,“ podotýká Pehe.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…