Pekarová: Jan Sokol byl moudrý a laskavý člověk, který ctil pravdu. Snad budeme mít i takového prezidenta

16.02.2021 14:07

Zemřel filozof, pedagog a bývalý politik Jan Sokol. Bylo mu 84 let. Na svém twitterovém účtu na něj mimo jiné zavzpomínala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Pekarová: Jan Sokol byl moudrý a laskavý člověk, který ctil pravdu. Snad budeme mít i takového prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Sokol
reklama

Jan Sokol byl filozofem, pedagogem, signatářem Charty 77, poslancem a také ministrem školství. Přednášel na tuzemských i zahraničních univerzitách, v roce 2003 neúspěšně kandidoval na post českého prezidenta proti Václavu Klausovi. O jeho smrti píší mimo jiné ČeskéNoviny.cz.

Anketa

Kdo by byl lepší předseda ČSSD?

12%
65%
hlasovalo: 11115 lidí

Sokol mimo jiné stál také u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Jeho tchánem byl filozof Jan Patočka. Spolupracoval také na ekumenickém překladu bible, přeložil řadu zejména filozofických knih a publikoval v mnoha časopisech. V 70. letech vedl různé bytové semináře, například o Friedrichu Nietzschem. Podepsal Chartu 77 a publikoval v samizdatu. Zabýval se hlavně filozofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí.

Po listopadu 1989 se zapojil do politiky a v červnu 1990 byl za Občanské fórum zvolen do Federálního shromáždění. Poslancem byl dva roky, ve vládě Josefa Tošovského byl v roce 1998 ministrem školství. Později se věnoval akademické dráze, k politickému angažmá se nakrátko vrátil začátkem roku 2003, když se stal kandidátem vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU pro třetí pokus o zvolení hlavy státu. Ve třetím kole tehdy zvítězil Václav Klaus.

"Jan Sokol byl moudrý a laskavý člověk, který ctil pravdu. Pevně doufám, že přesně takové vlastnosti bude jednou mít český prezident, když jemu to těsně nevyšlo. Všechna čest životu velkého Čecha," napsala vzpomínku Markéta Pekarová Adamová, lídryně TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…