Pekarová: Protektorát byl autonomní. Autonomie nebyla dodržována, ale vládli Češi

18.03.2021 8:09

Celých 82 let po vyhlášení nacistického Protektorátu Čechy a Morava zuří na sociálních sítích slovní přestřelka o to, do jaké míry byl protektorát autonomní. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která v souladu s historickými dokumenty popsala protektorát jako autonomní, schytala pár pořádných slovních kopanců. Ozval se Václav Klaus mladší (Trikolóra) i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. A Pekarová se začala bránit.

Pekarová: Protektorát byl autonomní. Autonomie nebyla dodržována, ale vládli Češi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

5%
18%
hlasovalo: 9929 lidí

15. března 2021 uplynulo 82 let od chvíle, kdy byl na našem území vyhlášen nacistický Protektorát Čechy a Morava. Formálně šlo o autonomní území, což stvrdil i Adolf Hitler v podepsaných dokumentech. Protektorát měl vlastní vládu a formálně si Češi vládli sami. Jenže bylo patrné, že poslední slovo budou vždy mít Němci. I tak prezident Emil Hácha a někteří členové protektorátní vlády dokázali některé lidi ochránit a částečně tlumit bestiální rozkazy nacistických protektorů.

I 82 let po vyhlášení protektorátu na sociálních sítích zuří spory, do jaké míry byl autonomní.

Jako autonomní popsala protektorát např. šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Před 82 let začali nacisté s okupací Čech, Moravy a Slezska a byl zřízen autonomní Protektorát Čechy a Morava. Temná stránka našich dějin, která zničila život mnoha občanů. Zatímco za tuto okupaci proběhla omluva a pokání, jiní okupanti i dnes otevřeně vyhrožují. Nezapomeňme,“ požádala na twitteru.

Byl Protektorát autonomní?

Za své vyjádření to pořádně schytala.

Na Pekarovou Adamovou udeřil například šéf Trikolóry Václav Klaus mladší.

„16. března 1939 byl Adolfem Hitlerem vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Podle předsedkyně TOP 09, paní Pekarové, byl protektorát autonomní…

Paní poslankyně Pekarová:

A. cíleně lže

B. nezná význam slova autonomní

C. nezná českou historii

D. popírá nacistické zločiny spáchané na českých občanech

Ten status byste měla smazat a omluvit se. Váš výrok je naprosto nepřijatelný a urážlivý vůči obětem německé okupace,“ napsal rozzlobený Klaus.

Poté požádal poslance ODS a historika Pavla Žáčka, aby poskytl předsedkyni TOP 09 pár hodin doučování z české historie.

Byl Protektorát autonomní?

Byl Protektorát autonomní?

Ozval se i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„To je fascinující neznalost historických reálií. Jestli protektorát něco byl, rozhodně ne autonomní. Šlo fakticky jen o propagandistické tvrzení německé okupační zvůle, které mělo zastřít stav bezpráví. Tzv. vláda protektorátu byla podřízena Úřadu říšského protektora apod,“ napsal podřízený Miloše Zemana.

Byl Protektorát autonomní?

Také europoslanec Jan Zahradil (ODS) dal jasně najevo, že s Pekarovou nesouhlasí. Ujistil ji, že ačkoli bude volit pravicovou koalici ODS, TOP 09 a lidovců nazvanou Spolu, pečlivě se vyhne tomu, aby dal hlas přímo Pekarové Adamové.

„Paní předsedkyně, již před časem jsem se rozhodl, že jakkoliv koalici Spolu samozřejmě volit budu, nemíním vás osobně traumatizovat odevzdáním svého hlasu. Jsem rád, že mi toto rozhodnutí podobnými vyjádřeními usnadňujete,“ konstatoval Zahradil.

Byl protektorát autonomní?

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Markéta Pekarová Adamová se proto rozhodla vstoupit do debaty o protektorátu ještě jednou.

„Ostatně s tímhle pojmem operuje také Institut Terezínské iniciativy. Je pravdou, že de iure přiznaná míra autonomie nebyla fakticky dodržována a moc měla v rukou říšská říše, neměli bychom však zapomínat na to, že tato moc byla vykonávána také českými občany. Stejně jako má každá doba své hrdiny, má bohužel své kolaboranty. ... Okupace Čech, Moravy a Slezska je jedním z nejčernějších dnů naší historie a velmi si proto vážím německého velvyslance Christopha Isranga za jeho katarzi a uctění památky našich občanů. Třeba jednou také ruský velvyslanec se stejnou pokorou uctí oběti vpádu vojsky Varšavské smlouvy. Bohužel se z Ruska ozývají spíš hlasy, že jsme si to zasloužili. To jsem tím tweetem chtěla sdělit hlavně a na tom není co měnit,“ doplnila Pekarová Adamová.

Na slova šéfky TOP 09 upozornil server Echo24.cz.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stranický dorost“ chce do Bruselu. Novinářka zhrozena, co o některých našla

6:53 „Stranický dorost“ chce do Bruselu. Novinářka zhrozena, co o některých našla

Jaké mladé tváře kandidují do europarlamentu z vládní koalice Spolu? Dle moderátorky Jany Bobošíkové…