Pekarová: Vyhoďte Havlíčka. Bartoš: Jsem znepokojen. Vystrčil: Horší, než jsme čekali

30.03.2021 8:42

Vicepremiér Karel Havlíček na vládě navrhl odvolání vládního zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla a vláda jeho návrhu vyhověla. Sám Míl k tomu říká, že byl odvolán, protože navrhoval právně co nejčistší a nejbezpečnější postup při výběru dodavatele na dostavbu Dukovan. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se Míla zastal. A nebyl sám. Předsedkyně TOP 09 začala požadovat vyhazov Karla Havlíčka z vlády.

Pekarová: Vyhoďte Havlíčka. Bartoš: Jsem znepokojen. Vystrčil: Horší, než jsme čekali
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předsedové tří koaličních stran po podepsání memoranda

Jaroslav Míl skončil v pozici vládního zmocněnce pro jádro. O svém konci se přitom dozvěděl až z televize.

Anketa

Je smrt Petra Kellnera ztrátou pro Českou republiku?

77%
11%
hlasovalo: 14355 lidí

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dal najevo, že je postupem vlády znepokojen.

„S velkým znepokojením jsem zaznamenal zprávu o odvolání vládního zmocněnce Jaroslava Míla. Považuji jej za výrazného odborníka, který dokázal hájit zájem českého státu při přípravě projektu nové jaderné elektrárny Dukovany 2,“ napsal Bartoš.  

„Pan Jaroslav Míl byl jediný (kromě zástupců demokratické opozice), kdo 27. 1. na schůzce předsedů stran, premiéra Babiše, ministra Havlíčka a šéfa ČEZ Beneše opakovaně řekl, že Rusko a Čína by ani neměly být řešiteli případného tendru,“ dodal.

Dostavba Dukovan

Předseda ODS a kandidát pravicové koalice Spolu na premiéra Petr Fiala zašel ještě dál.

„Náhlé odvolání J. Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku v době, kdy ministr Havlíček usiluje o přizvání ruského Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan, je podezřelé a nedůvěryhodné. Babišova vláda hazarduje s bezpečností ČR, to musí podzimní volby ukončit!“ zvolal šéf ODS.    

Dostavba Dukovan

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je to s dostavbou Dukovan ještě horší, než zprvu předpokládal.

„Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl se vyjádřil negativně k zapojení ruské firmy do dalšího procesu přípravy výstavby jaderného bloku v Dukovanech a byl odvolán. Je to ještě horší, než jsem čekal. Je naší povinností se ptát a proti takovým postupům se postavit,“ zdůraznil Vystrčil.

Dostavba Dukovan

Europoslankyně ODS Veronika Vrecionová má za to, že záměr je jasný. Udržet Rusko v zakázce na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Kdo je proti tomuto záměru, musí být odstraněn.  

„Rozkaz zněl jasně. Rosatom musí projít. Odborník Jaroslav Míl stál v cestě, tak byl odstraněn. Ke kontraktu s touto ruskou společností to stejně nepovede. Příští vláda smlouvu neuzavře. To si jenom Karel Havlíček chtěl někde udělat malé bezvýznamné plus...,“ napsala europoslankyně.

Dostavba Dukovan

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová volala po politické popravě ministra Havlíčka.

„Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl byl jeden z lidí, kteří kritizovali zahrnutí Ruska do tendru na dostavbu Dukovan – jak vláda s touto kritikou naložila? Pana Míla k 30. březnu odvolá a jeho agendu přebere ministr Havlíček. Je až neuvěřitelné, jak nepokrytě se pánové Babiš s Havlíčkem snaží umést cestu Rosatomu a otočit nás směrem na východ. Zbytek vládní koalice mezitím jen nečinně přihlíží. Odvolání je zde zcela na místě. Ale odvolání ministra Havlíčka,“ napsala jasně.

Dostavba Dukovan

Pirátský poslanec Petr Třešňák se vyjádřil obsáhleji.

„S panem vládním zmocněncem Mílem jsem se sice neshodl úplně ve všem, nicméně v posledních dvou letech byl v odborné komunitě považován za jednoho z hlavních hybatelů rozvoje jádra v ČR a především mezi politiky ztělesňoval posun ve výstavbě nových jaderných zdrojů po dlouhé době přešlapování od zrušeného temelínského tendru před 7 lety. Současný postup ministra Havlíčka a podivný krok z minulého týdne, kdy se rozhodl obejít standardní procesy, tak vyvolává řadu otázek a pochybností. Ostatně i jeho ignorace závěrů bezpečnostní komunity (BIS, zpravodajců i NÚKIB), kteří řekli jasné NE. A právě k tomuto názoru se přikláněl i zmocněnec Jaroslav Míl,“ uvedl Třešňák.

„To celé zbytečně podkopává důvěru veřejnosti a politiků v jadernou energetiku, potažmo přímo projekt Dukovany II. Doufám, že skutečné důvodu jeho odvolání budou vysvětleny na zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů 29. 4. Pokud tedy Vláda ČR nestihne do té doby třeba výbor úplně zrušit. Nedivil bych se, kdyby k tomu nakonec přistoupila stylem ‚Vládneme, nerušit‘,“ kroutil hlavou.

Kritiku završil Jakub Janda z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, který konstatoval, že vláda Andreje Babiše (ANO) a Jana Hamáčka (ČSSD) pracuje ve prospěch Ruska.

„Všemi uznávaný veterán české jaderné energetiky Jaroslav Míl byl vládou odvolán z pozice vládního zmocněnce proto, že se postavil proti předání zadávací dokumentace na novou jadernou elektrárnu Rusku. Míl naprosto přesně vládě sdělil, že tím fakticky zahájí tendr na Dukovany, takže ho pro Rusko pracující vicepremiér Havlíček nechal odvolat,“ pravil Janda.

„Nyní je to jednoznačně čitelné: Babišova a Hamáčkova vláda připravuje předání stavby naší jaderné elektrárny Kremlu. Odvolává, umlčuje a obchází profesionály, kteří s tím nesouhlasí. Tato vláda neslouží České republice, ale zájmům Ruské federace,“ dodal.

Dostavba Dukovan

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…