Pekarová se pustila do Orbána: Ať i Maďaři vyženou svého Babiše

09.01.2022 6:16 | Ze sítí

Na jaře čekají Maďarsko klíčové parlamentní volby. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová doufá, že tamního premiéra Viktora Orbána potká podobný osud, jako dnes již bývalého premiéra Andreje Babiše, a že v Maďarsku dojde k zásadní proměně politického režimu. Proti Orbánovi se dokázala sjednotit šestice tamních opozičních stran.

Pekarová se pustila do Orbána: Ať i Maďaři vyženou svého Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Lídr maďarské opozice Márki-Zay koncem loňského roku deklaroval, že pokud získá v dubnu nebo v květnu post předsedy vlády, vyhlásí během dalších dvou měsíců celostátní referendum. Jeho cílem bude zásadní změna režimu. Orbán vládne zemi nepřetržitě od roku 2010 a je to vůbec poprvé, kdy se šestice opozičních stran proti němu dokázala sjednotit a postaví proti němu jediného kandidáta, kterým je právě Márki-Zay.

Česká politička Pekarová Adamová si myslí, že je velká šance, že by v Maďarsku mohl uspět „český scénář“ z loňských podzimních parlamentních voleb, kdy premiéra Andreje Babiše porazila sjednocená opozice. „Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ píše ve svém facebookovém komentáři.

„Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi, jako jsou Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás,“ pokračuje Pekarová Adamová.

„Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ pravila Pekarová Adamová.

Jen taková EU podle Pekarové Adamové dokáže obstát ve světě, kde „nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít“.

Maďarsko dlouhodobě čelí kritice některých evropských politiků za to, že prý nedodržuje společné demokratické hodnoty, a premiéra Orbána označují za diktátora.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

13:12 Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

Evropská komise podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera přišla na to, jak se zbavit závislosti …