Pekarová vystěhuje Ukrajince. Lyžovat budou poslanci a personál. Ukazuje na vnitro

06.12.2022 15:33

Po informaci, že ukrajinské ženy s dětmi budou vystěhovány z ubytování v Harrachově, protože jde o rekreační objekt Poslanecké sněmovny a se začátkem zimní sezóny mají poslanci a zaměstnanci sněmovně zájem o dovolené si předsedkyně Markéta Pekarová Adamová nejprve uložila bobříka mlčení. Po dvou dnech promluvila a odpovědnost přehodila na ministerstvo vnitra.

Pekarová vystěhuje Ukrajince. Lyžovat budou poslanci a personál. Ukazuje na vnitro
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) se na svém twitterovém profilu rozhorlil nad zprávou serveru TN.cz, že Poslanecká sněmovna chce vystěhovat Ukrajince ze svého rekreačního zařízení v Harrachově, aby tam mohli relaxovat poslanci. Jak uvedl, tohle neumí vysvětlovat. O celé kauze píše také server CNN Prima NEWS.

„Sněmovna vystěhuje Ukrajince z Harrachova, aby tam mohli relaxovat poslanci. Stát po krajích chce, abychom se připravili na možnou zimní vlnu a navýšili kapacity ubytování v krajích a obcích. A já pak fakt novinářům neumím vysvětlovat tohle. Fakt ne!“ rozhorlil se Kuba na svém twitterovém profilu.

Jak píše CNN Prima NEWS na svém webu, Kuba tímto svým prohlášením reaguje na zpravodajství TN.cz. To přineslo informaci, že uprchlíci musejí do konce roku odejít do Lipnice nad Sázavou. Zde však podle všeho nemají ani pracovní příležitosti, ani místo ve vzdělávacích zařízeních.

Zároveň se o řešení snaží liberecký hejtman Martin Půta – a to takové, aby uprchlíci z Ukrajiny mohli zůstat v Harrachově. I to je samozřejmě jedna z možností, kterou ukrajinské ženy bydlící v harrachovském zařízení mají. Najít si bydlení samy.

Mnohé z nich už v horském středisku měly na zimní sezónu domluvenou práci v místních turistických zařízeních, děti tu začaly chodit do škol. Nyní je jim nabízeno začínat znovu v Lipnici, na druhém konci Čech, kde jsou možnosti pracovního uplatnění v zimě mnohem menší.

Podle CNN Prima NEWS jde celkem o devatenáct ukrajinských žen a dětí, které jsou v zařízení dolní komory Parlamentu ubytované od března. Nyní jim však Sněmovna odmítla pobyt prodloužit. Důvod? Podle serveru prý rekreace poslanců a zaměstnanců v zimním období.

Šéf kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek vysvětluje, že zaměstnanci sněmovny musí mít možnost rekreace. „To zařízení samozřejmě budou moci využívat nejenom poslanci, ale i zaměstnanci Poslanecké sněmovny k relaxačním a rekreačním účelům. Samozřejmě jako kancléř Sněmovny musím taky myslet na využití volného časů svých zaměstnanců a chci, aby i zaměstnanci měli možnost využívat tento benefit“.

Martin Plíšek, který je šéfem sněmovní kanceláře od dubna, byl v letech 2014- 2017 poslancem za TOP 09.

Až když se kauza objevila ve všech médiích, zareagovala předsedkyně Pekarová Adamová. Ve vyjádření pro server IDNES.cz vzkázala, že kauza je podle ní bouří ve sklenici vody. „Chápu snahu o senzaci, ale přesun uprchlíků z Harrachova do jiného kraje nikdo nechce,“ tvrdí.

„Od počátku jsme dohodnuti s ministerstvem vnitra, že neprodloužení smlouvy je podmíněno zajištěním adekvátniho ubytování v rámci regionu,“ tvrdí Pekarová s tím, že ministerstvo vnitra to přislíbilo. Ministr vnitra, Vít Rakušan ze STAN, se k jejímu tvrzení prozatím nevyjádřil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…